Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 18-02-2020 14:41

Samsun Eğitim-Bir-Sen "15. Türkiye Buluşması"na Katıldı

Samsun Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube  Antalya'da yapılan "15. Türkiye Buluşması" toplantısına katıldı.

Samsun Eğitim-Bir-Sen

Samsun Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Hamdi Yıldız, yaptığı açıklamada; “Şube Yönetim Kurulumuz ve İlçe Temsilcilerimizle birlikte 15.Türkiye Buluşmasına katılım sağladık. Aynı zamanda sendikamızın 28. Kuruluş Yıldönümünü kutlamış olduk. Bu buluşma iyiliğe, doğruluğa ve adalete çağıranların, sendikası için ter akıtanların, adanmışların, sendikal aklı sendikal ahlakla buluşturanların, emeği, ekmeği aziz bilenlerin, özlük ve özgürlük mücadelesi verenlerin buluşmasıdır” dedi.

Bugünlerde ülke olarak bir yandan doğal afetlerin yaralarını sarmaya çalıştıklarını, diğer yandan bölgede yaşatılan vahşeti, katliamları, insani krizleri engellemek için uğraştıklarını bildiren Yıldız, dilini, dinini, rengini, tabiiyetini sormadan mazluma, mağdura kucak açtıklarını, zulme, zorbalığa, sömürü çarkına çomak soktuklarını, küresel kirli ittifaklara, sömürü platformlarına karşı insanı, emeği, değeri merkeze alan ittifakların, platformların ve kurumların inşasına çalıştıklarını ifade etti.

Yıldız, sendikal hakların gelişmesi için artık 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun değişmesinin şart olduğunu vurgulayarak, toplu sözleşmeden herkesin yararlanmasını, ama yetkili sendikaya üye olmayanların, bunun için dayanışma aidatı ödemesini istediklerini bildirdi.

Kamu görevlilerinin hak ettiği yere yükselmesinin, kariyer fırsat ve imkanlarının zenginleşmesinin zemininin inşa edilmesi gerektiğine dikkati çeken Yıldız, şunları kaydetti:

"İş güvencesinin herkesi kapsadığı, insanı yaşatan devlet anlayışına dayanan bir kamu hizmeti, hepimizin ortak geleceği açısından elzemdir. İstihdamda 'ücretli', 'sözleşmeli' gibi ayrımlar, devlet için kâr adı altındaki zarardır. Kamu personeli kadrolu olmalı, gelecek kaygısına değil yaptığı hizmetin niteliğine odaklanmalıdır. Bu da ancak kadrolu istihdamla mümkündür. O halde, kadrolu istihdam dışındaki tüm uygulamalar, ivedilikle kaldırılmalıdır. Sendika olarak  teklif ediyoruz, sözleşmelilik kaldırılıncaya kadar ivedilikle bütün kamu görevlilerinde sözleşmeli görev yapma süresi kısaltılmalı, belirli süre görev yaptıktan sonra sözleşmelilerin kadroya geçişi, bütün kamu kurumlarında geçerli olmalıdır. '657 sayılı Kanun'dan yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılmalı ve mevcut personel de genel idare hizmetleri kapsamına alınmalıdır.”

Başkan Yıldız açıklamasına "Sosyal ve ekonomik statü açısından medeniyetimizin öğretmene yüklediği değeri gerçekleştirmeyi sağlayacak Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun çıkarılması, gerekli ve zorunludur. 2023 Eğitim Vizyonu'nda da yer verilen 3600 ek gösterge sözü, tüm eğitim çalışanlarını kapsayacak şekilde yerine getirilmeli" diye devam etti.

Hamdi Yıldız, küresel bir sorun olan şiddete karşı geleneği, örfü, dini olağan şüpheli ilan etme hatasından dönülmesi gerektiğini, her türlü şiddete karşı istişareye dayalı, medeniyet değerleriyle uyumlu çalışmalar yapılması gerektiğini aktardı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA