Advert
SAĞLIK
Giriş Tarihi : 27-03-2020 23:59

“Kararlar titizlikle uygulanacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki corona virüsü salgınıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 30 Büyükşehir'de yeni tedbirlerin alındığını duyurarak yeni tedbirlerin Titizlikle uygulanacak olduğunun önemle altını çizerken “Gönüllü karantinaya uyalım” dedi.

“Kararlar titizlikle uygulanacak”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında, kurul tarafından koronavirüsle mücadele kapsamında yeni kararlar alındığını açıklamıştı.Bakan Koca, kurul tarafından alınan kararların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulduğunu belirtmiştti. Bu gelişmelerin ardından,, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koronavirüse karşı alınan yeni kararları açıklamak üzere kameralar karşısına geçti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 30 Büyükşehir’de alınan tedbirleri şöyle sıraladı;
1- Şehirlerarası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmıştır.
2- Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışama geçilecektir.
3-Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni uygulanacaktır.
4-Piknik alanları hafta sonu kapalı olacak hafta içi de buralarda toplu olarak bulunulmayacaktır.
5-Askerlerimiz 14 gün kuralına uygun olarak celp uygulamasına tayin olacaktır.
6-Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir.
7- Tüm illerimizde valilerin başkanlığında pandemi kurulu oluşturularak gerektiğinde ilave tedbirler kararlaştrırılacaktır.
İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;
Küresel düzeyde hasta sayısının 600 bine, ölü sayısının 27 bine yaklaştığı bu büyük felaket bizi de etkiledi. Ülkemizde de bugün itibariyle 5 bin 598 tespit edilmiş vaka ve 92 can kaybı vardır. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha başsağlığı diliyorum.
Hiçbir musibetin bizden büyük olmadığı anlamıyla Covid-19 hastalığıyla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi ne kadar güçlü tutarsak, Allah’ın izniyle az hasarla çıkarız.

BİLİM İNSANLARIMIZIN TAVSİYELERİNE KULAK VERELİM, YARIN BİZİMDİR 
Milletmiziden sabır fedakarlık dirayet bekliyoruz. Şayet bu tedbirlerin daha ileri boyutlara ulaşmasını istemiyorsak “gönüllü karantina şartlarına” harfiyen riyad etmeliyiz. Ne demek gönüllü karantina, yani evimizden çıkmayacağız. Dünyada kurallara uyduğumuzda nasıl kısa sürede başarıya ulaşılacağınında,  kurallara uymayınca nasıl büyük felaketler ile karşılaşacağımızın da örnekleri mevcuttur. Bakınız şu anda Amerika'nın geldiği durum ortada, öyle ise bizler Türkiye olarak şu anda bulunduğumuz konumu çok da olumsuz bir neticeye taşımamamız gerekiyor. Hep ifade ettiğim gibi bu süreci en kısa sürede ve en az hasarla atladığımızda önümüzde aydınlık bir gelecek bizi bekliyor. Türkiye bu hastalığı yenebilecek güce ve imkana milletimizde alınan tedbirleri hassasiyetle uygulayacak dirayete sahiptir. Rehavete ve paniğe kapılmadan dikkatle ve sabırla atacağımız her adım bizi bu tehditten biraz daha uzaklaştırılacaktır. kendimizin ve evlatlarımızın geleceği için lütfen evde kalalım, kurumlarımızın açıkladığı tedbirlere dikkatle uygulayalım, bilim insanlarımızın tavsiyelerine kulak verelim ve şunu unutmayalım; Yarın elbet bizim, elbet bizimdir, gün doğmuş gün batmış bizimdir. Kalın sağlıcakla.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA