Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 16-06-2020 16:56

Samsun KMO Odası Başkanının Açıklamasına Tepki!

Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Osman Nuri Pilgir katılmış olduğu bir canlı yayında Çarşamba ovasında kurulacak Biyokütle Enerji Santrali (BES) ile yanlış bilgiler vermesine tepki gösterilerek, halkı aldatıp, kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalışması nedeni ile de istifaya davet edildi.

Samsun KMO Odası Başkanının Açıklamasına Tepki!

Oltan Köleoğlu Enerji (OKE) tarafından konu ile ilgili olarak yapılan yazılı açıklama Osman Nuri Pilgir’in BES ile ilgili açıklamalarınd tesiste baca gazı filtre sistemi bulunmadığını iddia etmesinin vahimve kasıtlı bir davranış olduğu bildirildi.

Açıklamada, santralin vahim sonuçlar doğuracağını iddia eden Pilgir’in, açıklamaların Oltan Enerji’ye haksız saldırılarının dışında devletin istemiş  olduğu teknik bilgiere de karşı çıktığı da kaydedildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Karbonmonoksit küresel ısınmanın en büyük sebeplerinden birisidir’ diyen Osman Nuri Pilgir’in bugün dünyadaki  önemli bilim insanlarının  “Temiz Enerji” olarak kabul etmiş olduğu Biyokütle Enerjisi ile ilgili kaç makale okuduğunu, kaç bilimsel toplantıya katıldığını, Dünya Biyoenerji Derneği’nin yazılarını ne kadarını  takip ettiğini oldukça merak ediyoruz. Eğer kendisi bu konularla ilgili zahmet edip bir araştırma girişiminde bulunmadıysa konu ile ilgili  birkaç bilgi notunu öğrenmesi için kendisine iletmek isteriz.

Öncelikle Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden Pınar Balcı ve Yiğit Evren’in yaptığı ‘Biyokütle Enerjisi Kırsal Kalkınmada Bir Potansiyel Olabilir Mi?’ konulu araştırmaya  göz atarsak, uzman görüşlerine de yer verilen araştırmada bazı önemli noktalar şu şekilde sıralanmıştır:

Yenilenebilir enerji kaynakları, yakıtın yakılması veya yok edilmesini gerektirmeyen, dolayısıyla çevreye zarar vermeyen; güneş, rüzgâr, jeotermal, biyokütle gibi çeşitli kaynaklardır. Yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının özellikle çevre, ekonomi ve enerji güvenliği olmak üzere pek çok açıdan faydası ve diğer kaynaklara kıyasla göreceli üstünlükleri bulunmaktadır.

Yine aynı araştırmada,  üretim sırasında ortaya çıkan tarımsal artıkların da değerlendirildiği, bu yöntem sayesinde artıkların yakılarak bertaraf edilmesi sorununun ortadan kalktığı belirtiliyor.  

-KIRSALA SOSYO-EKONOMİK KATKI

Araştırmada, biyokütle enerjisinin, çevre ve iklim sorunlarına çözüm getirme amacıyla alternatif bir enerji kaynağı olarak gündeme yerleştiğine dikkat çekilerek şöyle denilmiştir:

“Sadece enerji ve çevre politikaları ile değil, toprağın biyokütle hammadesi üretimi amaçlı işlenmesinden dolayı tarım ve kırsal kalkınma politikaları ile de yakından ilişkilidir. Enerji tarımına geçişte tarım ürünlerinin enerji hammaddesi olarak kullanılmaları ile birlikte bu ürünlerin üretimi ve bu ürünlere tahsis edilecek kaynaklar genel olarak sosyo-ekonomik yönden kırsal alanda yaşayan tüm bireyleri etkileyecektir. Bunun sonucunda mevcut tarım arazilerindeki faaliyet artacak, tarım ürünlerinin talebinde artış görülecek, yetiştiricilerin yanısıra dağıtım- nakliye ve işleme kanallarında çalışanlar ile birlikte yaratılan iş olanakları ve istihdam artacak, kırsal kalkınmaya destek olunacak ve bunlar da kırsal kesimde yaşam kalitesini artıracaktır. Bu şekilde kente göçün azalması da mümkün olabilecektir.”

Yine Marmara Üniversitesi’nde Yenilenebilir Enerji Profesörü olarak Enerji Ana Bilim Dalı Başkanlığı yapan, BİYODER/Türkiye Biyoenerji Derneği Eski Başkanı, EUROSOLAR Türkiye/Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği Başkanı ve Türkiye Çevre Platformu ve Temiz Enerji Platformları Koordinatörü olan  Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar’ın bir açıklamasından şu alıntı yapıldı:

 “Biyoenerji; belediye, orman ve tarım atıklarının enerjiye dönüştürülmesiyle elde ediliyor. Enerjiye dönüştürmezsek metan gazı ortaya çıkıyor. Metan, 21 kat fazla sera gazı etkisine sahip. Onun için metanı alıp, yakıp, ısı ve elektrik üretip, karbondioksit veriyorsun. Ama o çöp ürerken, karbondioksiti aldığı için nötr bir hali var. Yani ormandan ağaç kesip yakmıyorsun. Atıklar değerlendirildiği için olumsuz bir yönü yok. İnsanların doğayla ilişkisinde, ekolojik yaşam biçimine ikna olması gerek. Nasıl ki köyde atığınızı atmazsınız, bahçenizde gübre yaparsınız, bunları yapmadığınız zaman da doğa dönüp sizi vurur.”

-TESİSTE BACA GAZI FİLTRE SİSTEMİ…

OKE’nin açıklamasında tesiste baca gazı filtre sistemi bulunmadığı iddialarına karşılık olarak da şöyle denildi:

“Oltan Köleoğlu Enerji olarak, 16.07.2019 tarihinde Samsun Valiliği, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bakanlık mevzuatları kapsamında sunulmuş ve limit değerler, uygulanacak yöntemler detayları ile belirtilmiştir. Proje tanıtım dosyamızın 14. Sayfasında aşağıda gösterilen Elektrostatik Filtre (ESP) kullanılacağı taahhüt edilmiş, imalatları ve montajı tamamlanmış, ÇED Gerekli Değildir Kararı alınmış, proje tanıtım dosyasında sunulan bilgiler belirtilmiştir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA