Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 17-06-2020 16:50

KMO’dan Santral Açıklaması

Samsun Kimya Mühendisleri Odası tarafından Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’ne yapılan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

KMO’dan Santral Açıklaması

KMO Samsun Şube Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“15 Haziran 2020 tarihine samsun canlı haber tarafından şube başkanımız ile Çarşamba Eğercili de yapımı devam eden Oltan ve Köleoğlu firmasına ait Biokütle Enerji Santrali ile ilgili oda görüşümüzü içeren bir canlı yayın yapılmış ve sonrasında da değerli meslektaşlarımızın da içerisinde bulunduğu bir ekip tarafından ilgili firmanın tesis ile ilgili yayınlamış olduğu tanıtım dosyasındaki veriler üzerinden yapılmış olan  stokiometrik  hesapların kısa bir bölümü paylaşılmıştır.

16 Haziran 2020 tarihinde ise ilgili firmanın şube başkanımızı hedef göstererek yapmış olduğu talihsiz ve vicdana sığmayan açıklamalarını okuduk.

  1. Başkanımız Osman Nuri PİLGİR tarafından yapılan açıklamalar konu ile ilgili şube görüşümüzdür.
  2. Kimya Mühendisleri Odasının varlık sebeplerinden biri hem kısa hem de uzun vadede    

        Halkımızın ve Devletimizin menfaatlerini kayıtsız ve şartsız gözetmektir.

  1. KMO Samsun şube ovada kurulmaya çalışılan tesise yeri itibariyle karşıdır. Çarşamba ovası bir delta ovası olup önümüzdeki yıllarda tarımsal anlamda ne kadar önemli olduğu daha da anlaşılacaktır. Bu konuyu siyasi bir alan içerisine çekerek sanki konuyla ilgili hükümete ,  devlete karşı çıkarak devlet hainliği yapıyormuşuz, Halkı kandırarak galeyana getiriyormuşuz  şeklinde ifadeler kullanılarak bir açıklama yapılması mesnetsizdir ve vicdana sığmamaktadır, dolayısıyla  firma yetkilileri tarafından yapılan açıklamayı kınıyoruz.Bu açıklama sadece meslek odamıza değil Bu santralin Eğercilide,Çarşamba ovasında kurulmasına karşı duran,dava açan  ve çeşitli siyasi görüşlere sahip tüm vatandaşlarımıza,sivil toplum kuruluşlarına ve nezaket kuralları içerisinde tartışma kültürüne yapılmış bir hakaret olarak görmekteyiz. Unutulmaması gerekir ki konu hakkında mahkeme kararları vardır ve son kararı yine  Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Yüce Yargısı verecektir.
  2. Kimya Mühendisleri Odası ne sanayiye, ne üretime nede enerjiye karşı değildir. İlimize yapılacak yerinde ve faydalı her yatırımı bu güne kadar desteklemiş bundan sonrada destekleyecektir. Şube başkanımız bu santralin Çarşamba ovasında kurulmasına karşı olduğumuzu o gün yapılan canlı yayında da daha önce yapılan açıklamalarda da ifade etmiştir.
  3. KMO Samsun şube yayınlamış olduğu bilimsel stokiometrik verilerin arkasındadır. Unutulmamalıdır ki Kimya Mühendisleri Odası Kamu Kurumu niteliğinde Anayasal bir meslek odasıdır.
  4. Dünyanın ve Ülkemizin içerisinde bulunduğu zor dönemde ( COVİD 19),Toplumsal birlik ve birleştirici sözlere en çok ihtiyaç duyduğumuz bu süreçte kamu adına verdiğimiz hizmet ve mücadele aşikar olmasına rağmen maruz kalmış olduğumuz haksız ithamlar hakkındaki takdiri ( Hukuki haklarımız saklı kalmak koşuluyla) Samsun Halkına bırakıyoruz.

Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şubesi bu güne kadar olduğu gibi bugünden sonrada Samsun halkı ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yüksek çıkarlarına, bilim ve aydınlanma çerçevesinde, hizmet etmeye ve görüşlerini halkla paylaşmaya devam edecektir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA