Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 02-07-2020 17:31

“Asfalt ve Beton Belediyeciliği Nereye Kadar?”

Samsun Çevre Platformu(SAMÇEP), Havza ilçesinde Kazım Paşa ve Vezirköprü Caddeleri’nde 2 kilometrelik güzergahta parke taşı yolun sökülerek sıcak asfalt yapılmasına eleştiri geldi.

“Asfalt ve Beton Belediyeciliği Nereye Kadar?”

Konuyla ilgili açıklama yapan SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ şunları söyledi:

“Havza İlçe Merkezinde Kazım Paşa ve Vezirköprü Caddelerini kapsayan 2 kilometrelik güzergahta, mevcut parke taş sathi kaplamanın sökülerek sıcak asfalt dökülmekte olduğunu, bu çalışmanın Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Havza Belediyesi işbirliği ile yapıldığını Havza Belediyesinin resmi web sayfasından öğrenmiş bulunuyoruz.

Sökülmekte olan parke taş yolun gayet iyi durumda olduğu görülmektedir.

Beton parke taş sathi kaplama; asfalta göre; daha sağlıklı, çevre dokusuna daha duyarlı,  yağmur suyunu zemine aktarması açısından belli oranda taşkın önleyebilen,  tamiri, bakımı kolay ve ekonomiktir.

Ülke ekonomisinin ciddi sıkıntılar yaşadığı böyle bir dönemde mevcut parke taş yolların sökülüp atılması ve yerine çok daha kısa ömürlü asfalt kaplama yapılması kamu kaynaklarının da heba edilmesidir. Ülkemiz pratiğinde şehir içi asfalt yollar üç yılda bir yenilenmekte ve her seferinde belediye hizmeti olarak bizlere sunulmaktadır.

Havza ilçemiz son yıllarda artan sıklıkla su taşkınları ile mücadele etmektedir.

Kentlerin asfalt ve betonla kaplanması su taşkınlarının ve aynı zamanda da iklim krizinin de en önemli nedenidir.

Asırı iklim olaylarının  yanısıra koronavirüs salgını yaşadığımız bir dönemde çağdaş kent yönetimlerinin terk ettiği asfalt kaplama çalışmalarını belediye hizmeti olarak sunmak ve bununla övünmek kabul edilemez.

Ayrıca asfalt kaplama şehir içi caddelerde araçların ortalama hızlarının da artmasına sebep olacağından, ölümlü, yaralanmalı trafik kazalarına da yol açacaktır.

Samsun Büyükşehir Belediyesinin ve Havza Belediyesinin inan ve toplum odaklı, doğa ve iklim dostu uygulamalar yaparak kamu kaynaklarını olumlu kullanmasını bekliyoruz.

Mevcut parke taş yolların korunup, rehabilite edilmesini, kemt içerisinde yayalaştırma ve bisiklet yolları yapılmasını talep ediyoruz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA