Advert
ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 04-07-2020 14:28

Akman’dan ‘DİTAP’ Açıklaması

Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü Osman Akman, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kurularak üretici ve alıcıyı sanal ortamda buluşturacak olan Dijital Tarım Pazarı(DİTAP) hakkında açıklamada bulundu.

Akman’dan ‘DİTAP’ Açıklaması

Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü Osman Akman konu ile ilgili olarak “Üreticiler, marketler, zahireciler, Çarşamba Hali’nde bulunan komisyoncular, zirai ilaç bayileri, kısacası ilçede bulunan Tarımsal Sektörün tüm paydaşlarının Dijital Tarım Pazarı’na kayıtlı olmaları ilerleyen dönemlerde çok büyük fayda sağlayacağına inanıyorum. İlçemizde özellikle fındık üretimi yapan çiftçilerimizin mutlak surette kayıt yaptırmaları büyük önem taşıyor çünkü Toprak Mahsulleri Ofisi de Dijital Tarım Pazarı’nda alıcı ve satıcı olarak kayıtlı bulunuyor ve fındık üreticilerimiz ve diğer üreticilerimiz TMO ile çalıştıkları için onlara büyük yarar sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

DİTAP NEDİR?

DİTAP; Hem Üretici hem tüketici hem de sektörün kazanmasını hedeflemekte olan ve çiftçinin ürettiği ürünleri dijital tarım pazarı sayesinde değer fiyattan en uygun şekilde alıcı ve üreticiyi ortak alanda buluşturan online pazarlama ağırdır. Bu sayede Üretici ürünü daha iyi fiyattan direkt olarak alıcıyla buluşturabilecek, tüketici ise istediği ürünü daha uygun fiyattan tüketebilecektir. DİTAP sayesinde fiyat dalgalanmalarına karşı koruma ve planlı bir üretim sağlamak hedeflenmektedir. DİTAP Ülkemizdeki tarım sektörünün tamamını kapsamaktadır. Kooperatiflerden birliklere, çiftçilerden üreticilere, gübre, tarımsal ilaç, alet ve ekipman sektörüne, finansman ve Sigorta sektörü dahil olmak üzere, kısaca tüm paydaşların gereksinim duyduğu her türlü ürünün tedarik edileceği alt yapıya sahip olacak bir sistem hedeflenmektedir. DİTAP kullanan tarım sektörü paydaşlarının bankaların sözleşmeli tarım kapsamında oluşturulan destekleyici kredi paketlerinden yararlanması planlanmaktadır. Sözleşmeli üretim yaptıran gerçek ve tüzel kişiler Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden 50 milyon TL’ye kadar kredi kullanabilecektir. Kredi kullanımında işletme kredisinde indirim %50 olarak belirlenmiştir. Ayrıca üretimde yurt içi sertifikalı tohum/fide/fidan kullanımı için ilave %20, stratejik bitkisel ürün grubunda üretim yapılacaksa ilave %10 olmak üzere %80’e varan oranlarda indirimli kredi kullanabileceklerdir.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA