Advert
EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-07-2020 16:08

“Memur ve Emekli Enfslasyon Karşısında Eziliyor”

Samsun Anadolu Eğitim Sendikası İl Başkanı Murat Bahtiyar, memur ve emeklilerin maaşlarının enflasyona karşı düşük olduğunu dile getirerek açıklama yaptı.

“Memur ve Emekli Enfslasyon Karşısında Eziliyor”

Bahtiyar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre, Haziran ayında enflasyon (TÜFE) % 1,13 artmıştır. 2020 yılının ilk altı ayındaki kümülatif artış miktarı ise % 5,75 olmuştur. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından Ocak ayında memurlara reva görülen % 4’lük artışın tamamı erimiş, memur ve emeklileri % 1,75 alacaklı hale gelmiştir. Memur ve emklisinin gelirinin %35 ile %50 sini gıda harcamalarına ayırdığı düşünüldüğünde; TÜİK'in rakamları  mutfak enflasyonunun  Ocak-Haziran döneminde  % 10.41 oranında arttığını görüyoruz.

TÜİK'in temennisi ve hayal gücüyle açıkladığı enflasyonla  çarşı,pazarda hissedilen enflasyon arasındaki fark gün geçtikçe memur ve emeklinin hayat şartlarını zorlamaktadır.

Ülke nüfusunun %20 lik kısmının toplam milli gelirin %46,7 sine,düşük gelir gurubundaki %20 lik kesimin ise milli gelirdeki payının %6,1 olduğu düşünüldüğünde gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderek toplumda belirginleştiğini görmekteyiz.

KAYIPLARIN SORUMLUSU YETKİLİ SENDİKADIR

2020-2021 yılarını kapsayan 5. Toplu sözleşme döneminde 3 milyon 250 bin memur ve 2 milyonu aşkın emeklisi toplu sözleşme masasında bırakılmış, Hakem Kurulunun sadaka artışına mahkum edilmiştir.

Memurların yetkili sendika tercihleri değişmeden bu tablo değişmeyecektir.’’

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA