Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 08-07-2020 16:32

“Rekoltede Fındıkta Yaşanan Olumsuzluklar Dikkate Alınmalı”

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, fındıkta yapılan rekolte çalışmaları ile ilgili açıklama yaparken, “Rekolte hesaplaması yapılırken fındıkta yaşanan olumsuzluklar dikkate alınmalı” dedi.

“Rekoltede Fındıkta Yaşanan Olumsuzluklar Dikkate Alınmalı”

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bilindiği üzere Fındık Rekolte tahmin açıklanması 2016 yılından itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. İl Tarım Müdürlüğü Başkanlığında kurulan Rekolte Tahmin Komisyonlarının sahada yaptıkları çalışmalar sonucu fındık rekoltesinin açıklaması Temmuz ayı içerisinde yapılmaktadır.

Fındık rekolte tahmini açıklanmadan önce, rekolteyi etkileyen faktörlerin mutlaka dikkate alınması gerekir.

Son yıllarda Fındık Bahçelerinde görülen külleme hastalığı bu yılda önemli ölçüde kayıplara neden olmuştur. Ayrıca nisan ayında yüksek rakımlı bölgelerde bir kısım fındık bahçelerinde soğuk ve don zararı meydana gelmiştir. Fındık tarımında en önemli zararlılardan olan fındık kurdu ve fındık kokarcası mücadelede de yağışların etkili olduğu ilaçlama döneminde yeteri kadar kimyasal mücadele yapılamamıştır. Bunun neticesinde sarı karamuk ve kara karamuk şeklinde dökülmeler meydana gelmiştir.

Son günlerde ise aşırı sıcaklardan dolayı ve fındıkta sulama imkanlarının kısıtlı olmasından dolayı fındık yapraklarında haşlanma, kuruma ve çotanaklarda dökülmeler meydana gelmiştir.

Sonuç olarak rekolte tahmin komisyonunun tahmini raporu hazırlanırken yukarıda ki arz ettiğimiz konuların dikkate alınması çiftçilerimizin mağduriyetini giderecektir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA