Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 10-07-2020 18:22

Karadeniz, Barınakları Söküp Ağaçları Yıktı

Samsun'un Terme İlçesi Sancaklı Mahallesi'nde deniz son 1 yılda 100 metre kumsala girdi. Kıyı gerilmesi yaşanan Sancaklı Sahilinde dünkü kötü hava şartlarında ise balıkçı barınağı yıkıldı. Deniz ağaçları söktü. 2 metreyi aşan dalgalar kıyıyı dövdü. 

Karadeniz, Barınakları Söküp Ağaçları Yıktı

Terme Sancaklı Mahallesi kıyı şeridini dün Karadeniz'in dalgaları vurdu.  Dalgaların 2 metreyi aştığını ifade eden mahalle sakinleri, çok sayıda ağacın söküldüğünü, bazı ballıkçı barınaklarının zarar gördüğünü bir barınağı ise denizin alıp götürdüğünü söylediler. 

BARINAĞI YIKILDI

Balıkçı barınağı yıkılan Yüksek Ata ve oğlu Murat Ata yaşanan fırtınayı takip ettiler. Karadeniz'de dalgaların yükselmeye başladığında teknelerini ev kenarına götürdüklerini söyleyen Murat Ata, "kıyıyı dövmeye başlayan deniz çok alanda toprakları patlattı. Çok sayıda çam ağacını sökerek suya sürükledi. Akşam saatlerinde ise barınağa kadar gelen sular kulübemizi yıkarak enkazı da sürükledi. Deniz ile yerleşim yerlerine 50 metre kadar mesafe kaldı" dedi.  

DENİZ KÖYE İLERLİYOR 

Köyde görev yapmış köyün geçmiş dönemini de bildiğini ifade eden öğretmen Kenan Şanlı, "Terme Sancaklı Merkez Mevkide balıkçılar zor durumda, deniz nerdeyse köy içine kadar ilerlemiş bulunuyor. Balıkçı barınakları deniz dalgaları tarafından alınmış durumda. Kıyının bir bölümü dalga kıranlar tarafından koruma altına alınmış koruma altına alınmayan bölüme deniz öcünü alırcasına ilerlemeye devam etmektedir. Yetkililere sesleniyorum. Lütfen bu insanların mağduriyetini giderin. Acil olarak buraya müdahalede bulunun" dedi. 

DALGA KIRAN YAPILMALI 

Sancaklı Mahallesi Muhtarı Haydar Aydın, Karadeniz'in son bir yılda 100 metre civarında bu kısımda kumsala girdiğini tespit ettiklerini belirtti. Muhtar Aydın, "Dün kötü hava şartlarında 2 metreyi geçen dalgalar ağaçları sökerek denize kattı. Bazı balıkçı barınaklarına zarar verdi. Bir barınağı ise denize sürükleyerek yok etti.  Şükürler olsun can kaybı yaşanmadı.  Daha önce devletimiz, komşumuz Kargalı Mahallemizin kıyısına  4 ayrı dalgakıran yaptı. Ardından 2 artı 2 toplam 4 adet daha dalga kıran yapıldı. Bu şekilde 2 kilometre koruma altına alındı. Deniz buralardan yol bulup bizim mahallemize giriyor.  1 kilometrelik daha dalga kıran yapılabilirse bizde koruma altında oluruz" açıklamalarında bulundu.

Haber: Ahmet Naci KILAVUZ

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA