Advert
ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 10-07-2020 19:56   Güncelleme : 10-07-2020 20:02

"Biyokütle Santrali Ovanın Katledilmesi Demektir!"

Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Başkanı Hasan Çobancı İle  Yönetim Kurulu Üyeleri Selman Çubukçuoğlu ve  Veli Kebapçı Çarşamba Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ettiler.

Cemiyet Başkanı Mehmet  Emin Coşkundere ile gündemi değerlendiren Ziraat Odası temsilcileri, "Sizlerin nezdinde halka ve yetkililere sesleniyoruz. Çarşamba Eğercili'de ki Biyokütle Enerji Santralı (BES) projesi tamamlandığında; insanları, hayvanları, doğayı ve toprağı zehirleyecektir. Biyokütle Santrali bu ovanın katledilmesi demektir" dediler. 

CİDDİ ÇEVRESEL ZARARLAR YAŞAYACAĞIZ
Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Başkanı Hasan Çobancı, ziyarette yerel basının halka ulaşmanın ilk sıradaki çok önemli gücü olduğunu belirtti.   Öncelikle Çarşamba Türkiye'nin en büyük ve en verimli sayılı ovalarından biridir vurgusu yaparak, ovanın alüvyon toprak yapısına sahip, ortasından ırmak geçen ve son derece önemli bir bölge olduğunun da altını çizen Hasan Çobancı, "Bu bölge her türlü sebze ve meyvenin sıkılıkla yetiştiği bir yerdir ve böyle bir ovanın ortasına bugün biyokütle denilen bir enerji santrali kurulmak istenmektedir. Bu son derece yanlıştır. Biyokütle Santrali bu ovanın katledilmesi demektir. Bir an önce bu projeden vazgeçilmelidir. Ciddi çevresel zararlar yaşayacağız. burada çok çeşitli atıklar yakılacak. Orman çöpleri, evsel atıklar, bitkisel atıklar hayvan  gübreleri gibi çok detaylı yakıtlardan söz ediliyor. Bunlar yakıldığında bacadan her birinin ayrı gazı çıkacaktır. Ve bu gazlar insanlara ve çevreye son derece zarar verecektir. Her ne  kadar baca koruması sağlansa da birtakım kaçaklar olacaktır" dedi. 

OBRUKLAR OLUŞABİLİR 
Ayrıca santralin çalışmaya başladığında her gün zeminden bin 600 ton su çekilecek olduğunu da hatırlatan Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Başkanı Hasan Çobancı, "Bu az bir miktar değil. Su  çekilen yerler noksanlaşacak. Buralara diğer yerlerden su gelecek. zamanla yer altında oluşacak boşluklar obruklar ve çöküntüler de meydana getirecek" ifadelerini kullandı. 

ÇERNOBİL İLE ZAMAN ÖRNEĞİ 
Hasan Çobancı Çarşamba ve bölgesinde ani olarak zararlar ortaya çıkmayacak diyerek, "Zamanla görülecek. Örneğin bir Çernobil de insanlar ve toprak birden zarar yaşamadı. Çernobil örneğini bir patlama olacak anlamında demiyorum, yalnızca burada da zamanla oluşacak hastalıkları ve  yıllar itibariyle ortaya çıkacak hastalıkları  ifade etmek istiyorum" dedi.

Yönetim Kurulu Üyeleri Selman Çubukçuoğlu ve  Veli Kebapçı'da aynılarına katılıyoruz diyerek şu sözleri kullandılar: "İnsan, hayvan ve toprak sağlığı büyük zarar görecek. Burada kullanılacak yer altı suyu  deniz suyunun da ovaya hareketlenmesine sebep olacak. Daha kötü etkileri olacak. Bizim ovamızda bu tip değil tarımsal üretime dönük yatırımlara ihtiyacımız vardır. Ürünlerimizi işleyecek, ürünlerimize katma değer sağlayacak, ihracına destek sağlayacak yatırmalara ihtiyaç var. Yapılsın, kırsal alana yapılsın, enerjiye de ihtiyacımız var ama oralara da yapılırken tüm sağlık riskleri düşünerek yapılsın. Etkisinin minimum olması lazım.  Artık mağara devrine dönmeyeceğiz.  Dolayısıyla enerji yatırımlarına da ihtiyacımız var ama güneş enerjisi, hidroelektrik santrali gibi alternatif bir çok enerji kaynağı var.  Ayrıca Karadeniz Bölgesinde dağlar denize paralel ilerliyor. Bu yüzden hava koşulları iç kesimlere ulaşmıyor ve burada faaliyete geçecek santralden çıkacak gaz ovaya çökecek."

Çarşamba Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet  Emin Coşkundere, Oda temsilcilerini dikkatle dinlediklerini ve ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti. 

Haber: Ahmet Naci KILAVUZ

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA