Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 20-07-2020 16:14

“Bizim Patronumuz Çiftçilerimizdir”

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Avcı ve Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, fındık rekoltesinin açıklanması ile ilgili olarak ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Bizim Patronumuz Çiftçilerimizdir”

Ergün ve Avcı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“17 Temmuz Cuma günü Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemir’linin Giresun, Ordu illerine yaptığı ziyaretlerin Fatsa Ziraat Odasının çiftçi eğitim merkezinde ki kısmına bizlerde katıldık.Ordu ilimizde sayın bakanımızın açıklamış olduğu 2020 yılı fındık  tahmini rekoltesinin gerçeği yansıtmadığına dair Ordu Millet Vekili Sayın Cemal Enginyurt tarafından dile getirilmiştir. Buraya kadarı sayın bakanımız ile sayın vekilin arasındaki konudur. Ancak sayın vekilimiz Cemal Enginyurt Samsun ili 2020 yılı çotanak sayımına göre rekolte sonucuna sahte rapor diyerek dere tepe demeden günlerce arazide titizlikle çotanak sayımı yapan sayın komisyon üyelerimizi ziyadesi ile üzmüştür. Samsun ilinin 2019 yılında tahmin edilen fındık rekoltesi TÜİK rakamları ile karşılaştırıldığında sonuç birbirine çok yakın çıkmıştır. Zaten adı da üstünde bu bir tahmini rekoltedir. yani tahmini hava durumu gibi!

Bizler de çotanak sayımından sonra yaşanan hızlı dökülme olumsuzluklarından sonra rekoltenin biraz daha aşağı düşeceğini gözlemlemekteyiz. Söylendiği gibi tahmini rekolte 127.000 ton değil 123.000 tondur.

Ayrıca daha önce ÇKS(çiftçi kayıt sistemi) kaydına girmeyen Terme ve Çarşamba ilçelerimizde ÇKS kayıtları güncellenmiş olup 200 bin dönüm arazide sayıma katıldığında rakamların geçen yıla göre %11 düşüş gösterdiği ortadadır.

Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada çiftçilerimizin menfaatlerini korumaya devam edeceğiz. Ama altında imzamız bulunan rekolte komisyon raporuna sahte denilmesini de komisyon üyelerine değil Samsun’lu çiftçilerimize hakaret edilmiş sayıyoruz. Bizler evimize iki ekmek götürmemizi sağlayan çiftçilerimizin alın terine nankörlük yapacak kadar şahsiyetsiz değiliz. Terme ve Ayvacık Ziraat Odası Başkanları olarak altında imzamız bulunan komisyon raporunun  arkasındayız.Kim ki çiftçinin alın teri ile siyaseti birbirine karıştırıyorsa;kim ki çiftçilerimiz üzerinden bu(A-B-C-D)partisi kim olursa olsun fark etmez çiftçilerimizin üzerinden siyaset yapıyorsa onları da kamuoyunun taktirine bırakıyoruz.

Ayrıca İhracatçılar Birliğinin her yıl yüksek gösterdiği rekolteyi bu yıl bakanlıktan daha düşük göstermesi de izaha muhtaçtır. Bizce tavşana kaç tazıya tut diyorlar.”

Arazide yapılan söz konusu çalışmalara Samsun Valiliği Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Tarım İlçe Müdürlüklerin de görevli teknik elemanlar, Ziraat Odaları, Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odaları, Karadeniz İhracatçı Birlikleri, Toprak Mahsulleri Ofisleri, Ticaret Bakanlığı Orta Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ve 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Profesör Doktor Ümit Serdar’ın katılımıyla gerçekleşmiştir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA