ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 21-07-2020 14:02

“Tarım İl Müdürlüğümüzün Rekolte Açıklamasının Arkasındayız”

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un Samsun’da açıklanan fındık rekoltesi ile ilgili açıklamasına tepki göstererek “Yapılan rekolte çalışmasının altında benim de imzam var ve Tarım İl Müdürlüğümüzün rekolte açıklamasının arkasındayız” dedi.

“Tarım İl Müdürlüğümüzün Rekolte Açıklamasının Arkasındayız”

Samsun’da rekoltenin geçtiğimiz yıla göre daha düşük açıklandığına dikkat çeken Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, “MHP Ordu Milletvekili Sayın Cemal Enginyurt, geçtiğimiz günlerde Altaş TV’de katıldığı bir programda Samsun İl Tarım Müdürlüğü tarafından 2020 yılı için Samsun’da 123 bin ton rekolte açıklanmasına ‘Senin Samsun il Müdürün Samsun’da 127 bin ton rekolte var diyor. Sormadın mı sen kaç yıl 85 bin tonu geçtin mi 127 bin ton açıkladın demedin mi?’ diyor. Oluşturulan komisyon ile yapılan çalışmalarda gerekli incelemeler yapılarak Samsun için fındık rekoltesi açıklandı ve açıklanan rekoltenin altına bende imza attım ve Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün açıkladığı rekoltenin arkasındayız. Hava sıcaklıkları şu anda sıcak gidiyor ve kuraklık var. Bu nedenle açıklanan rekoltede düşüş yaşanabilir. Zaten açıklanan fındık rekoltesi yapılan çotanak sayımının ardından tahmini olarak yapılır ve bu da düşüş gösterebilir” şeklinde konuştu.

ORDU’DA REKOLTE DÜŞTÜ

Fındık rekoltesinin Ordu’da düşüş gösterdiğinin altını çizen Aydemir sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ordu Milletvekili Sayın Enginyurt, Samsun’da rekoltenin o kadar olmadığını söylüyor ancak 2019 yılında fındık rekoltesi Ordu’da 214 bin ton, Samsun’da 137 bin ton açıklanmış ve 2020 yılı için Ordu’da 197 bin ton, Samsun’da 123 bin ton açıklanmıştır. Matematiksel olarak hesaplandığında da her iki ilde de rekoltedeki düşüş oranı birbirine yakın ve Sayın Milletvekilimizin buna dikkat etmesi gerekir. Ben Sayın Enginyurt tarafından yapılan bu açıklamanın araştırılmadan yapıldığına inanıyorum.”

FİYATIN AÇIKLANMASINI BEKLİYORUZ

Geçtiğimiz yıl 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hasat öncesi fındık fiyatını açıkladığını dile getiren Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, “2019 yılı fındık fiyatı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 26 Temmuz tarihinde açıklanmıştı ve TMO fındık alımına erken başlamıştı. Bu sayede piyasalar canlı kalarak fındık üreticimiz ürettiği fındıktan para kazanmıştı. Bu yıl da üreticimizin ürününden para kazanabilmesi adına Cumhurbaşkanımızın fındık fiyatını önümüzdeki birkaç gün içinde açıklamasını bekliyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA