Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 23-07-2020 12:09

Tarımın Paydaşlarından Çarşamba Ovası İçin Ankara’ya Çıkarma

Çarşamba Ovasında inşaat faaliyetleri devam eden Çaşamba Biyokütle Enerji Santralı hakkında süreci teknik ve hukuki süreçleri özetleyen bir rapor SAMÇEP tarafından hazırlandı.

Tarımın Paydaşlarından Çarşamba Ovası İçin Ankara’ya Çıkarma

SAMÇEP tarafından ÇARŞAMBA BES raporu ve el broşürlerini siyasi parti başkanlarına ilgili milletvekillerine iletmek üzere, SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Organik Tarım Birlik Başkanı Ali Bakır, Kavak Şahindağları Dernek Başkan Yardımcısı Saydam Bayram, Eğercili Mahallesi sakinlerinden Hasan Tunç, Seyfettin Yavan ve Tarım Danışmanı Fatih Aydın Ankara’da ziyaretlerde bulundular.

Sırasıyla İyi Parti Genel Merkezinde Genel başkan yrd. Ve Samsun Mv. Bedri Yaşar, TBMM’de CHP Genel Bşk. Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun Mv. Neslihan Hancıoğlu ve Bağımsız Mv. Erhan Usta, Saadet Partisi Genel Merkezinde Gn. Bşk. Yrd. Mustafa Kaya ve Mahmut Arıkan ile görüşüldü.

İkinci gün, Büyük Birlik Partisi Genel Merkezinde Genel Bşk. Mustafa Destici ve Gn. Bşk. Yrd. Tevfik Eren, Ziraat Mühendisleri Odası Genel Merkezinde Başkan Baki Remzi Suiçmez ve Yönetim Kurulu Üyeleri

Yapılan görüşmelerde yasal düzenlemelerle korunması gereken Çarşamba Ovasının tarımsal niteliğine vurgu yapılarak, Tarım ve Orman Bakanlığı nezdinde ovayı korumak üzere gerekli girişimlerin yapılması talep edildi.

Görüşmeler esnasında Eğercili mahallesi sakinleri Seyfettin Tavan ve Hasan Tunç’un biyokütle (termik) santralın ovada tarım ve hayvancılık üzerindeki olumsuz etkileri anlatılarak, Çarşamba Ovasında böyle bir tesis kurulması durumunda herkesin malını mülkünü yok pahasına satıp, zirai faaliyetleri terk ederek büyük illere göç etmek zorunda kalacakları anlatıldı.

Orgnik Tarım Birlik Başkanı Ali Bakır, Samsun İçmesuyunu sağlayan Gökçeçakmak Barajının kül ve zehirli gaz atıkları ile riske gireceğini, söz konusu barajı kirlilikten korumak üzere göl çevresinde organik tarımının yıllardır geliştirilermeye çalışıldığına vurgu yaparak termik santralın tüm bu çabaları riske sokarak organik tarımın ovada bitirileceğini belirtti.

Kavak Şahin Dağları Dernek Başkan Yardımcsı Saydam Bayram, Çarşamba Ovasındaki kirli yatırımların yanı sıra Kavak-Havza ilçelerimiz arasında yer alan Şahindağlarında yaklaşık 12 bin hektar alanda Kanadalı menşeyli Eldorado Gold ve yerli ortağı Tüprag tarafından maden arama amaçlı sondaj çalışmalarının başaltıldığı ve nu amaçla sondaj noktalrına kolay ulaşım için orman alanlarında onlarca yol açılarak binlerce ağaç kesildiği belirtildi. Maden çıkartılması ve işlenmesi esnasında siyanürlü liç yönetemi kullanılacak olması nedeniyle bütün bölgenin yanısıra yeraltı ve üstü suların ağır metal ve siyanür ile zehirleme riskine dikkat çekildi. Ayrıca Kuzey Anadolu fayhattına çok yakın olması nedeniyle olası bir depremde siyanür havuzlarının daha da büyük risk oluşturacağı belirtildi.

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, bölge halkımızın yatırıma karşı olunmadığını ancak termik santralin yer seçiminin hatalı olduğunu belirtti. Ayrıca yöre fiilen çiftçilerimiz tarafından ekilip dikilen herhangi bir engelden dolayı ÇKS’ye kayıt dilemeyen orman ve diğer arzilerin ÇKS değiştirilerek kayıt altına alınması ve orman kiralamasının da tek yıllık kiralamaların önünün açılarak ÇKS’ye kaydının sağlanması, 50-60 yıldır fındık arazisi olarak kullanılan fakat 2B ye dahi dahil olmayan fındık arazilerinin ÇKS ‘den faydalandırılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını, saman fiyatlarının stokçular yüzünden 1500 – 2000 tl ye kadar çıktığını, stokçulara tedbir alınmadığı takdirde  hayvancılığın bölgemizde tamamen biteceğini vurguladı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA