Advert
ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 19-08-2020 19:27   Güncelleme : 19-08-2020 21:50

Mevsimlik İşçilerin Zor Yaşamı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden fındık toplamak için Çarşamba’ya gelen vatandaşlar sorunlarla mücadele ettiklerini dile getirerek devletin kendilerine el uzatmasını istediklerini söylediler.

Mevsimlik İşçilerin Zor Yaşamı

Çarşamba ilçesi Ordubaşı Mahallesi’nde kurdukları çadırlarda yaşayan mevsimlik işçiler, ne banyo, ne tuvalet ne de sularının olduğunu dile getirerek yaşadıkları mağduriyetleri dile getirdiler.

Çadırlarının bulunduğu bölgedeki yoldan geçen arabaların kendilerini uyutmadığını söyleyen Eyüp Özkan, “Urfalıyım, dördüncü ayda memleketten çıktım hala dışardayım. Altınekin’e gittim, Altınekin’de çeltiğe gittim. Çeltikten Samsun’a Adana’ya patatese gideceğiz. Nereye gittiysek her yerde yaşam zor. Biz burada kalıyoruz, yoldan geçen arabalar sabah kadar bizi yatırmıyor” şeklinde konuştu.

Su, banyo ve tuvalet sıkıntıları olduğunu söyleyen Hamit Toptan ise şunları söyledi:

“Beşinci ayın 16’sında Urfa’dan yola çıktım. Nevşehir’e gittim şeker pancarında çalıştım. Orada iş iyi olmadı oradan Konya’ya çeltiğe gittim. Konya’da 6-7 gün çalıştım, işverenlerle anlaşamadık Samsun’a fındık toplamaya geldik. 14 gündür oturuyoruz. Burada su sıkıntımız var, onun yanında buradaki yoldan dolayı sıkıntımız var. Araçlar burada cirit atıyor. Yaşamımız böyle çadırlarda geçiyor. Doğru düzgün banyomuz yok, tuvaletimiz yok.

Şanlıurfa’da beyaz eşya tamiri yaptığını ancak iş olmadığı için mevsimlik işçi olarak Samsun’un Çarşamba ilçesine geldiğini söyleyen Mehmet Toptan, “Beşinci ayda Şanlıurfa’dan çıktım. İl il dolaşıyoruz. Ama ne yazık ki devletimiz olsun, belediye başkanlarımız olsun bize sahip çıkamıyorlar. Şanlıurfa’da beyaz eşya tamirciliği yapıyorum. Ama memlekette ne yazık ki iş yok, tarım işçisi olarak buraya geldik. Bu sene de çalışamadık, iş olmadı. Çocuklarımız zaten 2-3 ay okuyabiliyorlar. O 2-3 ay içerisinde bir şey anladıkları da olmuyor. Onun için biz babadan oğula böyle tarım işçisi olarak kalıyoruz. Büyüklerimizden istirham ediyoruz; bize sahip çıkmadılar çoluk çocuğumuza sahip çıksınlar. Biz tarım işçisi olsak bile buralarda seyyar bir okul dahi yapsalar çocuklarımız okuyabilir. Zaten yaşam kalitemiz sıfır! Banyomuz, tuvaletimiz çadır içerisinde. Biz Afrika’dan daha beteriz! Biz Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan vatandaşız ancak sanki Afrika’da yaşar gibiyiz! Her bir ailenin 5-6 çalışanı var ama 10-12 nüfusu var. Bizim hiç kimsede bir değerimiz yok. Biz sanki bir Arap, bir araç gibi, bir eşek gibiyiz. Biz buna da razı olduk. Devletimizden istediğimiz sadece çoluk çocuğumuzun okuması, cahil kalmaması, vatana millete hayırlı bir evlat olmasıdır.

Haber: Yaşar KARAMAN

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA