Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 27-08-2020 15:09

Türkel’den Terme’de İnceleme

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, İl Başkan Yardımcıları Eyüp Odabaş, Şeref Adıgüzel, Alparslan Er, Terme İlçe Başkanı İbrahim Yavuz, Terme İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün ile birlikte Terme’nin fındık ve çeltik arazilerinde incelemelerde bulundular.

Türkel’den Terme’de İnceleme

Gerekli bilgi alışverişinden sonra yaptığı basın açıklamasında CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Genel hatlar itibariyle fındık rekoltesinin tahminler doğrultusunda çıkacağını, randımanın fena olmadığını, fiyattan da azdan az çoktan çok köylünün ve üreticinin 21,5 ila 23 arası oturması tahmin edilen fiyattan da çiftçinin memnun olduğunu gördüklerini söyledi.

Türkel açıklamalarının devamında “Terme ve Çarşamba gibi Samsunumuzun Karadeniz’imizin göz bebeği iki ova hala sulama sorunu ile karşı karşıya. Bundan 15 - 20 yıl önce istimlak işleri gerekli kamu kuruluşları tarafından yapılmış ama 15 yıldır onlarca Müteahhit gelmiş şantiyelerini kurmuş, sadece şantiyelerini kurmaktan öteye geçmeyip yatırımlar yarım bırakılmış ve gerekli sulama kanallarına bir türlü başlanmamıştır. Yapmış olduğumuz incelemede gördük ki tekrar bir Müteahhitle anlaşılmış Müteahhit şantiyesini kurmuş. Umuyoruz diğer önceki Müteahhitler de ya da diğer önceki yatırım planlarında olduğu gibi Karadeniz’imizin göz bebeği Terme Ovası yine susuzlukla ve çaresizlikle baş başa bırakılmaz.

Diğer taraftan çeltikteki fiyat 3,5 – 3,60 lira civarında olacağı gibi yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda bir izlenim edindik. Bugün itibari ile çeltiğin maliyeti 4,50 – 4,90 TL civarındadır. Eğer 3,5 liraya çeltik fiyatı oturursa bir dahaki sene Terme de Çarşamba da ve Bafra da çeltik üreticisi bulamazsınız. Bugün itibari ile market raflarında çeltik 9 – 10 lira aralığında seyrederken çeltiği 3 – 3,5 liraya alacağım demek çeltik üreticisine yaşama, ekme, açlıktan öl demektir. Ülkeyi yönetenlerin, şehri yönetenlerin gerekli tedbirleri almasını ve artık bu büyük marketlerin büyük sermaye sahiplerinin tekelinden bu çiftçileri bu vatandaşı kurtarmasını talep ediyoruz ve Cumhuriyet Halk Partisi İl Örgütü olarak da bu doğru, haklı ve hakça taleplerinde takipçisi olacağımızı da bildirmek istiyoruz” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA