Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 31-08-2020 15:06

“Çeltik Üreticisi Bulamayız!”

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Bu sene çeltik fiyatı 4,5 liradan aşağı olursa seneye çeltik üretecek üretici bulamayız” dedi.

“Çeltik Üreticisi Bulamayız!”

Çeltik fiyatının en az 4,5 lira olması gerektiğini söyleyen Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Şu anda çeltik fiyatı 3,5-3,6 lira seviyesinde, ancak çeltik fiyatının en az 4,5 lira olması gerekiyor. Çünkü her sene artan maliyetler var ve bu şartlarda çeltik üreticisi sürekli zarar ediyor. Şu anda çeltiğin maliyeti 4,5 ila 4,90 lira arasında ancak çeltiğin alım fiyatı da ortada! Eğer bu fiyatlara müdahale edilmezse seneye çeltik üretecek üretici bulamayız. Üretimin olduğu yerde kalkınma olur ve üretimin olması için de devletimizin üretimi teşvik edecek çalışmalar yapması gerekiyor. Zor şartlarda üretim yapan üreticiyi küstürmemek gerekiyor” şeklinde konuştu.

ÜRETİCİ İHTİYACI KADAR ÜRÜNÜ PAZAR İNDİRSİN

Fındık üreticisinin hasada devam ettiğini de dile getiren Ferda Ergün fındık üreticisine de uyarıda bulunarak sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Fındık hasadının başlaması ile üreticiler fındık bahçelerinde hasada başladı. Pek çok üreticimizde şu anda fındığını topladı ve kuruması için harmana serdi. Bu sene Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan fındık üreticisini sevindirerek Giresun kalite kabuklu için 22,5, levant kalite kabuklu için 22 lira olarak belirledi. Ancak fındık fiyatının düşmemesi için fındık üreticimizin ihtiyacı kadar fındığı pazara indirmesini istiyoruz. Talepten fazla pazara inen ürün olduğu takdirde fındık fiyatı düşecektir. Bunun içinde üreticimizin bu konuda hassas davranmasını istiyoruz.”

Haber: Yaşar KARAMAN

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA