ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 07-09-2020 13:18

Hizmet Alamayan Mahalleli Muhtara İsyan Ediyor!

Çarşamba ilçesi Koldere Mahallesi Karşıyaka mevkiinde yaşayan vatandaşlar yolları, suları, yol aydınlatmaları olmadığı için mahalle muhtarına isyan ediyor.

Hizmet Alamayan Mahalleli Muhtara İsyan Ediyor!

Koldere Mahallesi Merkez mevkiinde yol, elektrik, su, altyapı gibi tüm hizmetlerin yapıldığını dile getiren Karşıyaka mevkii yaşayanları muhtarın sadece kendi yaşadığı bölgeye hizmet getirdiğini, hizmetlerin hiçbirinin kendilerine gelmediğini söylüyorlar.

7 yıldır yol ve su hizmetinin yapılmasını beklediklerini dile getiren mahalle sakinlerinden Hasan Başka, “2014’ten beri 8-10 tane dilekçe yazdım. En son SASKİ’den bize burası DSİ’ye devredildi dediler. Samsun’a gittim DSİ müdürü ile görüştüm, buraya geldiler ve burayı SİT alanı olarak nitelendirdiler. Bu proje yapılırken biz buradaydık, bu proje yapıldı biz hala buradayız. Önce buraya su verilecekti, ardından Samsun’a verilecekti, ancak bize su vermiyorlar. Ne yolumuz var, ne suyumuz var. Mağduriyet yaşıyoruz. Muhtar; yapılacak diyor ama yapılan bir şey yok. Madem biz SİT alanındayız bizi istimlak edin! Baraja 50 metre mesafede abonelik verilenler ve hayvancılık yapanlar var, ama bize abonelik yok! Merkez mevkiine baktığınız zaman ne yol sorunları, ne su sorunları, ne de elektrik sorunları var. Biz hakkımız olan hizmetin yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

88 yaşındaki annesini ve ayaklarında platin takılı olduğunu dile getirdiği yengesini yol olmadığı için kendi imkanları ile hastaneye götürmek zorunda olduğunu dile getiren Musa Başka ise şunları söyledi:

“Benim 88 yaşında hasta bir annem ve ameliyat olduğu için iki ayağında platin takılı olan bir yengem var. Buraya hafif bir yağmur yağdığında araç giremiyor. Bu nedenle annem veya yengem rahatsızlandığında patpat ile beton yola kadar çıkarıyorum ve oradan taksi ile hastaneye götürüyorum. Seçim zamanı 4x4’lerle buraya gelip oy isteyenler artık bizim yaşadığımız mağduriyeti görsünler ve hizmetleri yerine getirsinler.”

ÖĞRENCİ SERVİSİ ÇOCUKLARIMIZI ALMIYOR

Çocuklarının okula gitmek için yol olmadığından seriş tarafından alınmadığını dile getiren Mustafa Aydere ise, “Mahallemizde yol olmadığı için öğrenci servisleri bizim bulunduğumuz bölgeye girmiyor ve çocuklarımız servise binebilmek için 1,5 kilometre yol yürüyorlar. Bu çocukların başına bir şey gelirse bunun hesabını kim verebilir? Ayrıca mahallemize 7 yıldır su geleceği söyleniyor, ancak mahallemizde su da yok. Mahalle muhtarımız İsmet Ayyıldız kendi yaşadığı alana tüm hizmetleri yaptırdı, ancak bizim buraya hiçbir yatırım yapılmıyor. Yetkililerle görüştüğümüzde ilgileneceklerini söylüyorlar, ancak ilgilenen yok. Yetkililerin artık bizim sesimize kulak vermesini istiyoruz” dedi.

5 YAŞINDAYDIM SU GELECEKTİ 35 YAŞINDAYIM HALA GELECEK!

35 yaşında olduğunu dile getiren Resul Kaplan, “Ben 5 yaşındaydım Koldere’ye su gelecek dediler, ben 35 yaşındayım bizim burada hala su yok. 15-20 sene önce yol yapacağız dediler, hala yolumuz yok. Bizim köyümüzde muhtar yok. Muhtar sadece Merkez mevkii ile Tepe mevkiine hizmeti götürdü, Karşıyaka mevkiine bakan yok. Kışın kar veya yağmur yağdığında benim patpatım var ve hastası olan herkesi beton yola kadar ben götürüyorum. Su gelecek diye boruları döşediler, kafalarına vana taktılar, ancak 7 yıldır bir su gelmedi! Benim kimliğimde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yazıyorsa ben bu hizmetlerin buraya yapılmasını istiyorum” diye konuştu.

BU ÇOCUKLAR NASIL EĞİTİM ALACAK?

Mahallede internet altyapısı olmadığını dile getiren Musa Aydere ise şunları söyledi:

“Ben 20 yıllık öğretmenim ve Atakum’da görev yapıyorum ve yaşıyorum. Ancak burası benim mahallem ve burada baba evim var. Mahallemizin Karşıyaka mevkiinde okul çağında çocuklarımız var ve koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim başladı, ancak mahallemizde yol ve su olmadığı gibi internet altyapısı da yok. Peki okula gidemeyen çocuklarımız internet olmadan nasıl uzaktan eğitim alacaklar? Bu çocuklar bizim geleceğimiz ve servisin bile almaya gelmediği bu çocuklar olmayan internetle nasıl eğitim alacaklar? Ben inanıyorum ki Çarşamba Belediye Başkanı Sayın Halit Doğan bu yatırımın ödeneğini buraya çıkardı, ancak muhtar bu yatırımın buraya gelmesine engel oldu ve kendi yaşadığı bölgeye bütün yatırımı yaptırdı. Ben yetkililerden geleceğimiz olan çocuklarımız için sesimizi duymalarını istiyorum.”

Haber: Yaşar KARAMAN - M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA