Advert
ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 10-09-2020 16:52

Başkan Dündar’dan Lise Müjdesi

Çarşamba Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Dündar açıklama yaparak Meslek Eğitim Merkezleri tarafından verilen lise diploması şartlarının daha da genişletildiğini duyurdu.

Başkan Dündar’dan Lise Müjdesi

Başkan Dündar, Mesleki Eğitim Merkezi’nde okuyarak mezun olmuş, fakat diploma programına dahil olmayarak kalfalık ve ustalık belgesi almış veya halen okulda eğitim gören kişilerin artık telafi dersler ile lise diploması alabileceklerini söyledi.

Binlerce ortaokul mezunu kalfalık ve ustalık belgesi sahibi olan vatandaşın beklediği kararın çıktığını söyleyen Başkan Dündar, Milli Eğitim Bakanlığı Meslek Eğitim Merkezlerine gönderdiği yönerge ile ustalık ve kalfalık belgesi almış veya Mesleki Eğitim Merkezi’nde okumaya devam eden fakat diploma programına dahil olmayan kişilerin telafi dersler ile meslek lisesi diploması sahibi olabileceğini duyurdu. Meslek Eğitim Merkezleri tarafından verilen lise diploması şartlar daha da genişletildi.  Dışarıdan ustalık kalfalık sınavına girmiş ortaokul veya imam hatip ortaokulu mezunu kişilerde diploma programına dahil olarak diploma alabilecekler diyerek Madeni Sanatkarlar Odası’na kayıtlı ortaokul mezunu olmuş ustalık ve kalfalık belgesi almış üyeleri bilgilendirme çalışmalarını yürüttüklerini söyledi.

Konu ile ilgili detaylı açıklamalarda bulunan Çarşamba Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Kazım Calap, “Mesleki Eğitim Merkezlerinde 9. ve 10. sınıftaki öğrencilerimize meslek lisesi diploma programı uygulanmaktadır. Bu öğrencilerimiz 4 yılı bitirdiklerinde kalfalık belgesi, ustalık belgesi aynı zamanda meslek lisesi diploması almaya hak kazanacaklardır. Buna ek olarak Milli Eğitim Bakanlığımızın yayınlandığı yönergeye göre artık okulumuzda okuyan 11. ve 12. sınıftaki diploma programına dahil olmayan öğrencilerimizde istedikleri takdirde fark derslerini alarak meslek lisesi diploması almaya hak kazanacaklardır.

Bunun yanı sıra meslek eğitim merkezinde okuyarak mezun olmuş kalfalık ve ustalık belgesi alan kişiler okulun telafi programına dahil olarak diploma almaya hak kazanacaklardır. Ayrıca dışarıdan gelerek ortaokul mezunu olmuş, kalfalık ve ustalık belgesi almış kişilerde diploma programına dahil olarak diploma alabileceklerdir. Bunun en temel kuralı telafi eğitimlerine katılmaları gerekiyor. Bu telafi programları akşam ya da hafta sonu okulumuzca hazırlanarak Milli Eğitim Müdürlüğü’nün onayı alınacak. Eğitim-öğretim dönemi başlayana kadar kayıtlar yapılacaktır. Telafi programı 36 hafta boyunca sürecektir. Devamsızlık sorunu yaşamayanlar ve derslerden başarılı olanlar diploma almaya hak kazanacak” şeklinde konuştu.

Başkan Dündar ise Diploma Telafi Programı’na başvuru evraklarını şu şekilde sıraladı:

“1)Kalfalık veya Ustalık Belgesi Aslı ve Fotokopisi (Aslı kontrol edildikten sonra iade edilecektir) 2)Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

3)Öğrenim Durumunu Gösterir Belge(Transkript) veya Diploma(ilköğretim-Ortaokul)Diploması Aslı ve Fotokopisi

4)2 Adet Biyometrik Fotoğraf.”

Haber: Yaşar KARAMAN

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA