Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 16-10-2020 17:57

Küspe fiyatı şeker pancarı fiyatını geride bıraktı

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün ve Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı küspe ve şeker pancarı fiyatlarını değerlendirdikleri ortak bir açıklama yaptılar.

Küspe fiyatı şeker pancarı fiyatını geride bıraktı

Ortak açıklamayı basına okuyan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, "küspe fiyatı şeker pancarı fiyatını geride bıraktı" diyerek bunun üreticiye zarar vereceğini savunup, "yetkililerin ivedilikle pancar fiyatı ve küspe fiyatlarında gerekli iyileştirmeyi yapmalarını bekliyoruz" dedi.
Avcı ortak açıklamaların da şu ifadelere yer verdi: 
"Çarşamba Şeker Fabrikasının faaliyete geçeceği müjdesi bölge çiftçilerinde olumlu karşılanmasına rağmen pandemiden dolayı bu yıl faaliyete geçemeyeceği çiftçilerimizi biraz üzmüştür. 
Yerinde yaptığımız incelemede fabrikanın bakım ve onarımının hızlı bir şekilde devam etmesi seneye Çarşamba Şeker Fabrikamızın üretime geçeceği şimdiden görülmektedir. Ancak şeker pancarı sökümü tamamlanıp bitmek üzere olmasına rağmen şeker pancarı fiyatlarının 270 kuruşlarda seyretmesi ve yeni fiyatın açıklanması çiftçilerimizi karamsarlığa sürüklemektedir. 
Hayvancılığın olmazsa olmazı küspe fiyatlarının 300 kuruş civarında seyrediyor olması bölgemizde hayvancılığa büyük darbe vurmaktadır. 4 bin ton civarında üreticiye verilecek olan küspenin devlet eliyle Kastamonu’dan Çarşamba Şeker Fabrikasına getirilerek çiftçiye teslim edilmesi , çiftçide bir güven tazelemesi olarak değerlendirilmelidir. Saman fiyatları 1000 TL civarında seyrederken geçen yıl 170-180 kuruş olan küspe fiyatlarının neredeyse %70 artış göstererek çiftçinin en uygun alacağı olan şeker pancarı küspesinin bu fiyatlarda seyretmesi hayvancılık yapan üreticilerimizi kara kara düşündürmektedir.
Şeker Fabrikası açılıyor diyen Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’dan bu konuda hiçbir ses çıkmaması da çiftçiye sahip çıkma iddiasıyla bizleri üzüyor.
Yetkililerin ivedilikle pancar fiyatı ve küspe fiyatlarında gerekli iyileştirmeyi yapmalarını Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün ve Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı  olarak çiftçilerimizin adına talep etmekteyiz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA