Advert
EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-10-2020 12:44

“Çiftçinin Dik Duruşu Tefecileri Yenecek”

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı fındık fiyatlarıyla ilgili açıklama yaparken, “Çiftçinin dik duruşu tefecileri yenecek” dedi.

“Çiftçinin Dik Duruşu Tefecileri Yenecek”

Başkan Avcı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Son birkaç gündür 24-25 tl arasında seyreden fındık fiyatları 22-22.5 lira civarına kadar düşmüştür. Büyük alıcılar çiftçilerimizin bu dönemde Tarım Kredi Kooperatiflerine, Ziraat Bankalarına ve özel bankalara borçlarının ödeme dönemi olduğunu bildikleri için her yıl bu aylarda sahneye konulan tabiri caizse ayak oyunlarını yeniden sahnelemektedirler.

Bu yıl rekoltenin geçen yıldan en az 150 bin ton eksik olmasına rağmen geçen yıl ihraç edilen fındık kadar rekolte gerçekleşmesine rağmen fındık fiyatlarının artışa geçmemesi mümkün değildir. Bundan dolayı çiftçilerimize açık çağrımdır. Sakın ola ki panikleyip fiyatlar daha aşağıya düşecek korkusuna kapılarak fındığınızı düşük fiyattan satmayınız.

Geçen yıl 735 bin ton rekolte gerçekleşmişken fındık fiyatları yıl başından sonra 25-27 lirayı görmüştür. Bu sene rekolte bu kadar düşük olmasına rağmen karşılaştırma yaptığımızda fındık fiyatlarının yükselmemesi mümkün değildir.

Sayın Cumhurbaşkanımız fındık fiyatlarını açıkladığında dolar, euro ve altın fiyatları sabitlenirse bu fiyatlardan memnun kalacağımızı açıklamıştık. Geçen seneki dolar ve altın fiyatları ile fındık ürünümüzü karşılaştırdığımızda zaten fındık fiyatları her ne kadar 22-23 lira olsa dahi orantı kurduğumuzda geçen sene ki rakamlara fındığımızı satmış oluyoruz. Örneğin geçen sene 1 ton fındığa 34 çeyrek altın, bu sene 1 ton fındığa 28 çeyrek altın gelmektedir. Buradan bütün kamuoyuna sözümüz olsun her zaman olduğu gibi başta Sayın Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar Beyefendi, TZOB yönetimi ve Bütün Ziraat Odası Başkanlarımız çiftçinin alın terini bir avuç tefeciye, 1 İtalyan firmasına peşkeş çektirmeyecektir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA