ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 18-11-2020 18:19

“Enerjiye Değil Yer Seçimine Karşıyız!”

Çarşamba’nın Eğercili Mahallesi’nde Oltan Köleoğlu Enerji tarafından kurulan biyokütle enerji santralinde bugün bilirkişi heyeti tarafından inceleme gerçekleştirilirken davaya müdahil olan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, “Biz enerjiye karşı değiliz enerjinin üretileceği yer seçimine karşıyız” dedi.

“Enerjiye Değil Yer Seçimine Karşıyız!”

Biyokütle enerji santrali davasında bilirkişi heyetinde müdahil olarak santralde incelemede bulunan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, santral çıkışına basın mensuplarına açıklama yaparak, “Ben bu davanın müdahili olarak santralde bilirkişi heyeti ile incelemede bulundum. İnceleme sırasında gelişen diyalogda Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün ve bana rüşvet teklif edildiği iddiasında bulunulduğunu söylediğimde firma avukatı bana ‘ispat etmemizi’ söyledi. Bende kendisine ispatı mahkeme istediğinde sunacağımızı, kendisinin ispat merci olmadığını dile getirdim. Biz ilk günden bu yana ovamızın zehirlenmesinin karşısında durduk ve duruyoruz. Bu tarım ovasını kimse bitiremez, bitirmek isteyenler karşılarında üretim sevdalıları olan bizleri bulur şeklinde konuştu.

Avcı’nın ardından açıklama yapan inşaat mühendisi Murat Şenel ise şunları söyledi:

“Samsun’da bazı basın mensupları bu santrale karşı çıkanları HDP ile terör örgütü PKK ile işbirliği içinde tutar gibi göstermek istiyor. Ama Çarşamba bu ülkenin en çok şehit veren yerlerinden biri ve 15 Temmuz’da FETÖ ile mücadelede herkes yollara düştü bu nedenle bunları yazanlar doğru habercilik yapsın. Yıprat, parçala, yönet taktiği ile bir yere varılmaz. Bizim derdimiz Çarşamba Ovası ve birilerinin artık bu sesi duyması ve tarım ovasına sahip çıkması gerekiyor.”

Çarşamba’nın birilerinin sahibi olmadığı bir tarım ovası olmadığını söyleyen Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Bir yılı aşkın bir süredir bu santralin buraya kurulmasının yanlış olduğunu söylüyoruz. Biz bu bir senelik süreçte hiçbir zaman enerjiye karşı olmadık ancak bu santralin yerinin burası olmadığını söyledik. Bizim mücadelemiz üreticimizin ürettiği ürünün bitmemesi ve tüm mücadelemiz bu bölge halkının ilerde mağdur olmaması için, nu santralden çıkan zehirli gazlar hem insanımızı hem de toprağımızı etkileyecek ve ürün üretemeyecek hale geleceğiz. Tek başına tüm Türkiye’yi doyurabilecek bir ovayı kimse bitiremez, biz buna müsaade etmeyiz. Biz bu ovaya sahip çıkmak için bu yola çıktık ancak bugün burada ne üreticinin ürettiği üründen para kazanan tüccarları gördük ne de bu ilçede görev yapan muhtarları gördük. Kimse kimseden korkmasın bu koltuklara hepimiz seçilerek geldik ve bir gün yine seçimle gideceğiz. Ben bugün mahalle halkının oylarıyla seçilen muhtarlarımızı da yanımızda görmek isterdim ancak hiçbir muhtarımız buraya gelemedi. Biz geleceğimiz için buradayız, yarın çocuklarımız bu kirli havada hiçbir şey üretmezse bunu bize soracak kimse bunu unutmasın!” diye konuştu.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA