EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-11-2020 16:03

Tarımsal ve Hayvansal Tesisler İle Üretim Hibeyle Desteklenecek

Ahır yapımından kesimhaneye,  tarımsal ürünlerin işlenmesinden depolanmasına kadar birçok alanda girişimciler için hibe programı açıklandı. 

Tarımsal ve Hayvansal Tesisler İle Üretim Hibeyle Desteklenecek

Tarım ve Orman Bakanlığının, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma ve hayvancılığa Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında iki Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlandı.
Tarımsal ve hayvancılık alanında ki girişimciler tarım il müdürlükleri ile ilçe müdürlüklerine başvuru yapabilecekler. Uygulama rehberi yayımlandıktan sonra ise diğer sürecin işleyişi netleşecek. 
Tebliğ, 1 Ocak 2021-31 Aralık 2025 tarihleri arasında, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak amacıyla, kadınlar ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin tarıma dayalı ekonomik faaliyetlerine yönelik yatırımları için yapılacak hibe ödemelerine ilişkin hususları kapsıyor.
Buna göre, tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanması, yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme veya modernizasyonu konuları hibe destekleri kapsamında değerlendirilecek. Tarımsal üretime yönelik sabit yatırım konularında, yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal ve biyogazdan ısı veya elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımı da hibe desteği dâhilinde olacak. Hayvancılık ve su ürünleri yatırımları da kendi başlıklarında desteklenecek. Ahır yapımından küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik tesisler, kanatlı yetiştiriciliğine yönelik tesisler ve modernizasyonu da hibe desteği kapsamında olacak.
81 ilde uygulanacak program kapsamında şu alanlarda çeşitli oranlarda hibeler sağlanacak. 
Tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi, kurutulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik tesisler. Bitkisel ürünlerin işlenmesi, kurutulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik tesisler. Hayvansal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik tesisler. Tarımsal ürünlerin depolanmasına yönelik başvurularda çelik silo ve soğuk hava deposu İklimlendirme, sulama ve gübreleme sistemli modern yeni seralar Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik tesisler Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik tesisler. Kanatlı yetiştiriciliğine yönelik tesisler. Büyükbaş ve Küçükbaş hayvan kesimhaneleri modernizasyonu. Kanatlı kesimhanelere yönelik tesisler. Su ürünleri yetiştiriciliği. Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması 

BAŞVURU SAHİPLERİNDE ARANACAK ÖZELLİKLER

Başvuru sahibi gerçek ve tüzel kişilerin, Bakanlıkça oluşturulan Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) veya diğer kayıt sistemlerine son başvuru tarihinden önce kayıtlı olması gerekecek.
Tüm yatırımlara yönelik proje konularında başvuran tüzel kişiler, idari ve mali açıdan kamudan bağımsız olacak ve bağımsız olduklarına dair taahhütnameyi başvuru ekinde sunacak.

HİBEYE ESAS TOPLAM TUTARLARI DESTEKLEME ORANI

Ekonomik yatırım konularında hibeye esas proje tutarı, başvuruda bulunanların gerçek kişiler, tarımsal amaçlı kooperatifler ve birlikler veya tüzel kişiler olması halinde, belirtilen yatırım konularında, yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda 3 milyon lira, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda 2 milyon lira, yatırım niteliği kapasite artırımı, teknoloji yenileme veya modernizasyon olan başvurularda 1,5 milyon lirayı geçemeyecek.
Hibeye esas proje tutarı alt limiti ise 250 bin lira olarak belirlendi. Başvuruların kabul edilmesi halinde hibeye esas proje tutarının yüzde 50'sine hibe desteği verilecek.
Program kapsamında yapılan tüm işlemler Bakanlık tarafından denetlenecek. Bu denetimler sırasında yapılan işlemlere ait talep edilen tüm bilgi ve belgeler il müdürlüğünce kendilerine sunulacak.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA