ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 26-11-2020 14:15

“Fiyatın Artacağını Tahmin Ediyoruz”

Fındık fiyatının 22,5-23 lira arasında olduğunu ile getiren Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, yıl sonuna doğru fiyatın artacağını tahmin ettiklerini söyledi.

“Fiyatın Artacağını Tahmin Ediyoruz”

Çarşamba’da bu yıl fındık rekoltesinin 37 bin ton olduğunu dile getiren Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, “Geçen sene 680 bin tona yakın fındık ihracatı gerçekleşti. Bu sene fındık rekoltesini 600 bin ton olarak bekliyoruz. Şu anda piyasada fındık fiyatı 22,5-23 lira arasında, ancak rekoltenin geçen yıla göre düşük olması ve piyasada geçen yılın fındığının kalmaması nedeniyle biz bu fiyatın yıl sonuna doğru artacağını tahmin ediyoruz. Üreticinin yüzde 70’i ürününü pazara indirdi, ancak yüzde 30’luk kısım hala fındık satışı gerçekleştirmedi” şeklinde konuştu.

KİVİ FINDIĞA ALTERNATİF

Kivinin fındığın alternatifi olduğunu dile getiren Aydemir sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Çarşamba kivi ekim alanı her yıl artıyor. Kivi üreticiye para kazandıran bir ürün ve üreticiler fındığa alternatif olarak kivi dikiyor. Şu anda kivide 70 gram üstü ürün 5 ila 6,5 lira arasında alıcı buluyor. İlçemizde kivi hasadı sona erdi ve 4 bin tona yakın kivi üretildi.”

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA