EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-11-2020 16:50

“Milletin Efendisine Haciz Gönderdiler!”

Tarımsal kredilerini yeniden yapılandırması yönündeki talebi görmezden gelen iktidarı eleştiren CHP Parti Meclisi Üyesi Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu "Millete küfredenin borcunu silip, milletin efendisine haciz gönderen iktidar; çiftçimizi sefalete, ülkemizi felakete sürüklüyor" dedi.

“Milletin Efendisine Haciz Gönderdiler!”

Tarım kredi kooperatiflerinden sağladıkları tarımsal kredilere uygulanan yüksek faiz nedeniyle borcu katlanan ve borçların yeniden yapılandırılması talebi iktidar tarafından dikkate alınmayan birçok çiftçi için haciz uygulamasına başlandı. Bu duruma tepki gösteren CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Heslihan Hancıoğlu, asli görevi üreticilerin hak ve menfaatlerini korumak olan tarım kredi kooperatifleri üzerinde iktidar tarafından bir siyasal tahakküm oluşturulduğu, bu tahakkümün sonucunda da kooperatiflerle üreticilerin karşı karşıya geldiğine işaret etti.

O KANUN TEKLİFİ, AYLARDIR MECLİS'TE BEKLETİLİYOR

Hancıoğlu, Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçların yeniden yapılandırılması amacıyla hazırladığı kanun teklifinin Ağustos ayından beri Meclis gündemine alınmadığını vurguladı. Hancıoğlu ayrıca, Meclis'te yasalaştırılan son torba yasada birçok alanda yapılandırmaya gidilirken, tarımsal kredi borçlarına ilişkin yapılandırma taleplerinin iktidar partisi tarafından dikkate alınmadığını da anımsatarak şöyle devam etti:

"Bu süreçte, Meclis Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu'nun Ak Partili başkanı, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada gerçek niyetlerini ortaya koymuştur. Komisyon başkanı, çiftçinin borcunu biriktirerek artmasına neden olacağı ve borç dönüşümünün daha sıkıntılı hale getireceğini iddia ederek ve çiftçileri düşündükleri için yapılandırmaya gitmediklerini söylemiştir. Çiftçisini bu kadar çok seven iktidar, bugün Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla, çiftçinin tarlasını sürdüğü traktörlere haciz getiriyor. Millete küfreden yandaş patronların milyarlarca liralık vergi borlarını silip, milletin efendisine haciz gönderen iktidar; çiftçimizi sefalete, ülkemizi ise felakete sürüklüyor. Bu iktidar çiftçimize adeta, 'seni gözden çıkardım, üretme!' mesajı veriyor. İktidarı bir kez daha uyarıyoruz: Çiftçilerimizin tarımsal kredi borçları zaman kaybedilmeden yapılandırılmalı ve borcun üzerindeki faiz yükü ortadan kaldırılmalıdır."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA