SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-11-2020 14:31

Çarşamba'da Kırmızı Alarm!

Sağlık Bakanlığı’nın ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasında Çarşamba’daki korona vaka yoğunluğu haritası kırmızıya dönerken şehir yüksek riskli bölge oldu.

Çarşamba'da Kırmızı Alarm!

Tüm ülkede ve dünyada olduğu gibi COVID-19 salgını Çarşamba’da da ciddi boyutlara ulaştı.  Çarşamba’da hasta sayıları özellikle son 3 ayda arttı, risk haritasının rengi yeşilden kırmızıya döndü.

VAKA SAYILARI YÜZDE 50 ARTTI
YETKİLİLER UYARIRKEN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YÜKÜ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hafta içinde yaptığı açıklamalarda 15 il içinde gösterilen Samsun’da da vaka sayılarının yüzde 50 artış gösterdiğini belirtmişti. 
Samsun Valiliği de konu hakkında vatandaşa uyarılarda bulunarak yaptığı açıklamada, “Salgının seyrini değiştirmek sizin elinizde. Alınan tedbir ve kısıtlamaların daha iyi ve hızlı netice vermesi için sizin desteğiniz şart. Lütfen zorunlu olmadıkça evinizden çıkmayın” dedi.

Daha önce de gerek sosyal medya hesabından gerekse yaptığı açıklamalarla vatandaşları korona virüse karşı uyaran Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, bugünde şu uyarıyı yaptı, “Maske, mesafe ve hijyen. Salgınla savaşımız devam ediyor. Eş dost, akraba ziyaretlerimizi salgından sonraya erteleyelim. Hep birlikte kurallara uyarak bu zorlu sürecin üstesinden gelebiliriz. Zorunlu tedbirleri, gönüllü uygulayalım. Sağlıklı günler bizimle olsun. evdekal”. 
Artan vaka ayıları ise sağlık çalışanlarını büyük bir yük altında bırakıyor. Sağlık çalışanları bu dönemde de tükenmişlik, endişe, stres ve aşırı yoğun mesai saatleri ile mücadele ediyor. Doktorundan hemşiresine hayatını kaybeden sağlıkçılar var. Enfekte olan sağlıkçılarımızın da sayısı her geçen gün artıyor. 

AŞI MÜJDESİNİ, KOCA VERDİ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşısıyla ilgili ilk imzanın atıldığını söyledi. Koca, "Kovid-19 aşısı ile ilgili ilk anlaşmaları yaptık. Alternatif üreticilerle de görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.
Bakan Koca, Çarşamba günü Bilim Kurulu sonrası düzenlendiği basın toplantısında, "Ülkemizde koronavirüs aşısı ücretsiz olacak" müjdesini veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk koronavirüs aşısı için anlaşma imzalandığını açıkladı. Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kovid-19 aşısı ile ilgili ilk anlaşmaları yaptıklarını, alternatif üreticilerle de görüşmelerinin devam ettiğini söyledi. 

Haber: M. Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA