Advert
ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 19-01-2021 18:08

Aydemir, 2020 Yılı Tarımını Değerlendirdi

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Çarşamba Ovası’nda 2020 yılı tarımını değerlendirdi.

Aydemir, 2020 Yılı Tarımını Değerlendirdi

2020 yılında pandemiden dolayı zor bir yıl geçirdik, inşallah 2021 yılı sağlıklı, bereketli bir yıl olur. 2020 ve 2021 yılının başlarında hastalıktan dolayı hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağılığı ve hasta olan vatandaşlarımıza Allah’tan acil şifalar diliyoruz diyerek sözlerine başlayan Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, “Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından çiftçilerimizin sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulması bizleri ziyadesiyle memnun etti. Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya, Samsun Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı’ya, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir’e, Çarşamba Kaymakamımız Sayın Doç. Dr.  Şükrü Yıldırım’a, Çarşamba Belediye Başkanımız Sayın Halit Doğan’a, emniyet müdürlüğümüze, ilçe jandarma komutanlığımıza; bizlere yani Çarşamba çiftçisine gösterdikleri yakın ilgiden dolayı sonsuz teşekkür ederiz. Tabi bu gelişmelerde çiftçilerimiz pandemide köylere yöneldi. Tarlalarda, bağ bahçe işlerinde güzel çalışmalar oldu. 2020 yılı bana göre tarımda biraz daha avantajlı olduk. Köylümüz genelde şehir merkezinde olduğu için bağ bahçeyle pek ilgilenmediği için hafta sonları tarlalarını temizledi ve tarlasında ürün üretmeye yöneldi” şeklinde konuştu.

ÇARŞAMBA ŞEKER FABRİKASI BU YIL AÇILACAK

Çarşamba Şeker Fabrikası’na da değinen Aydemir sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“2020 yılında Çarşamba Şeker Fabrikası açılacaktı, Çarşamba Şeker Fabrikası Müdürümüz Akif Bey ve ekibi çok gayret gösterdiler, ancak pandemiden dolayı 2020 yılına yetişmedi. 2021 yılında fabrika kesin faaliyete geçecek. Tadilat aşaması yüzde 90 oranında bitti. Müdürümüzle de bu konuda görüştük ve 2021 yılında Çarşamba Şeker Fabrikası’nın açılacağının sözünü verdi. Bu seneki pancar fiyatları bizim istediğimiz fiyatlar olmasa da fiyat 2 lira 99 kuruş yani ortalama tonda 294 lira fiyat verildi. Tabi ekimlerde biz 6,5-7 ton demiştik ama Çarşamba ortalamasında 10 ton üzerinde pancar elde edildi. Bu da bizleri sevindirdi. Şeker Fabrikaları Genel Müdürü 12 poların altında da olsa şeker pancarı alınacak diye açıklama yaptı, ona da teşekkür ediyoruz. Çarşamba’da şeker pancarı 12 poların üzerini buldu. İlk yıl olmasına rağmen iyi bir pancar üretimi oldu. 2021 yılında iyi bir fiyat olursa bölgemizde pancarda ekim alanının artacağına inanıyoruz.”

FINDIK YÜZ GÜLDÜRDÜ

Fındığa da değinen Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, “Fındık Karadeniz Bölgesi’nin vazgeçilmez ürünü ve fındıkta fındık rekoltesi 64 bin ton olarak gerçekleşti. TMO’nun 22 lira 50 kuruş fiyat açıklamasının ardından fındık fiyatları 25-26 liraları buldu. Bu da üreticimizin yüzünü güldürdü” şeklinde konuştu.

KİVİ ÜRETİMİ ARTIYOR

İlçede kivi üretiminin arttığını dile getiren Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir sözlerini şu şekilde noktaladı:

“İlçemizde kivi üretimi her geçen sene artıyor. Bu sene 70 gram ve üzerinde kivide üreticimiz 5 lira ila en son 6,5 liraya kivi satışımız oldu. Bunun yanı sıra üreticimiz şeftalide de kalitesine göre para kazandı. Kivide son 20 yıla baktığımızda fiyat arttı. Bunun yanı sıra ilaç, gübre, mazot fiyatlarının yüksek olması üreticimizin biraz belini büktü. Bu konuda da desteklemeler biraz daha fazla olursa çiftçimiz daha rahat çalışma imkanı olur diye düşünüyoruz.”

Haber: Yaşar KARAMAN

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA