Advert
ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 27-01-2021 16:34

“Oğullarımı İşe Yerleştirme Teklifinizi Kabul Etseydim Provokatör Olmayacaktım!”

Çarşamba Çiftçiler Derneği tarafından Çarşamba Belediye Meydanı’nda belediye binası önüne siyah çelenk bırakma programında konuşan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, “’Gel iki oğlunu kamu kuruluşuna yerleştirelim’ dediğinizde ‘evet’ deseydi Erdal Avcı provokatör olmayacaktı” dedi.

“Oğullarımı İşe Yerleştirme Teklifinizi Kabul Etseydim Provokatör Olmayacaktım!”

Çelenk bırakma programında açıklama gerçekleştiren Çarşamba Çiftçiler Derneği Sözcüsü Murat Şenel, “Bilindiği üzere Çarşamba Ovası’nda 2018 yılından itibaren bütün hukuk kuralları hiçe sayılarak bir biyokütle termik santrali inşaatı devam etmektedir. Bu konuyla ilgili 4 tane devam eden davamız var. Ben Çarşambalıları da çok yakından ilgilendiren ama bir ucu da Samsun’a dayanan bu hatalı, yeri yanlış kendisi yanlış tesisle ilgili Çarşamba Belediye Başkanımıza ve çalışanlarına sesimizi Eğercili’den duyuramadık. O yüzden kulaklarının dibine kadar gelip sesimizi buradan tüm Çarşamba halkı adına bir kez daha duyurmak istedik. Biliyorsunuz Çarşamba Ovası ülkemizin gözbebeği ovalarından biri olan bir delta ovasıdır. 95 bin hektarlık arazidir. Çarşamba Ovası’nda Türkiye’de birçok ürünün ilk 5 sırasında üretim yapılmaktadır. Ama Çarşamba Ovası ne yazık ki yıllardır siyasilerimizin yatırımları yapmadığı yer olmuştur. Şöyle ki; Çarşamba Ovası’nın ihtiyacı drenaj ve sulamadır. Sulamasız, drenajsız Türkiye’de beşinci olan ürünleri bir de sulama ve drenaj olduğunda düşünün. Hollanda geçen yıl 95 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç etmiştir, biz ne yapıyoruz; daha geçen gün 500 bin ton buğday ithal ettik. Bu ülke kendini besleyen 7 ülkeden biri iken şu anda Çarşamba Ovası’nda tarım yapılmayacak şekilde imalatlar yapılıyor. 2016 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla beraber Çarşamba Ovası, diğer 141 ova ile birlikte nitelikli tarım arazisi ilan edilmiştir. Toprak Koruma Kanunu ile vatandaş ovada 75 metrekareden büyük bina yapamazken Çarşamba Belediyesi, devasa bir santrale entegre sanayi tesisi adı altında hukuksuz bir izin vermiştir. Biz kümes yapamazken, elin oğlu gelecek Çarşamba Ovası’nın ortasında odun yakacak, fındık kabuğu yakacak, yarın öbür gün çöp yakacak. Firma yayınladığı videolarda Singapur’daki bir tesisi örnek gösteriyor ve Singapur’da çöp yakılıyor ancak hiçbir kirlilik olmuyor diyor. Bu ne demektir; bende ileride burada çöp yakacağım demektir. Kötüden emsal olmaz. Eninde sonunda bu ova halka aittir ve halkın olacaktır” diye konuştu.

Kendisinin provokatör olduğunun iddia edildiğini söyleyen Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı tepki göstererek şunları söyledi:

“Bizler burada yatırıma karşı çıkmıyoruz, biz nitelikli tarım ovasının ortasına santral yapılmasına karşı çıkıyoruz. Geçen gün bahse konu şirket benimle alakalı bir şeyler paylaşmış. Şu an burası kamuya açık bir basın açıklaması ve buraya Samsun halkı davet edildiyse A partisi gelmiş, B partisi gelmiş. Biz yok sen gelemezsin, yok öbürü gelemez mi diyeceğiz! Eğer Cumhur İttifakı ise bende Büyük Birlik Partisi Şehit Liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu ve şuan ki Genel Başkanımız Sayın Mustafa Destici’nin MKYK üyesiyim. ‘Erdal Avcı provokatör’ diyorsunuz! Sizin teklif ettiğiniz rüşvetleri kabul etseydi Erdal Avcı, Ferda Ergün provokatör olmayacaktı. Erdal Avcı’ya ‘gel iki oğlunu kamu kuruluşuna yerleştirelim’ dediğinizde ‘evet’ deseydi Erdal Avcı provokatör olmayacaktı. Ayvacık’a bir yatırım mı istiyorsun bu şirkete yaptıralım dendiğinde elimin tersiyle itmeseydim provokatör olmayacaktım. Eğer Çarşamba halkı için, torunlarımız için, geleceğimiz için bunun adına provokatörlük diyorsanız milyonlarca kez provokatörüm! Sayın Cumhurbaşkanım Allah aşkına duy sesimizi; siz gece gündüz mücadele ediyorsunuz ama sizi burada temsil edenler sizin bu mücadelenizi görmüyor, bir yandaş şirkete iş takipçiliği yapıyor. Köyünde muhtar olamayacak, köyünde aza seçilemeyecek, sizin şahsınızda milletvekili olup insanları ikna etmeye çalışıyor. Irmaksırtı’nda o vekil diyor ki; firma gider mahkemeden yetki alır. Kardeşim sen hukuk tanımaz mısın? Sen kimsin ki mahkemenin adına Irmaksırtı’nda karar verip mahkemeyi yönlendiriyorsun!”

Program belediye binası önüne çelenk konulmasıyla sona erdi.

Haber: Yaşar KARAMAN - M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA