Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 04-02-2021 15:20

“Tarım Danışmanları Zor Durumda”

Büyük Birlik Partisi(BBP) MKYK Üyesi ve Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Ankara’da BBP Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile bir görüşme gerçekleştirerek, tarım danışmanlarının asgari ücretin altında maaş alarak zor durumda kaldığını söyledi.

“Tarım Danışmanları Zor Durumda”

Büyük Birlik Partisi(BBP) MKYK Üyesi ve Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, BBP Genel Başkanı Destici ile yaptığı görüşmede şunları söyledi:

“Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık sisteminin yaygın ve verimli bir yapıya kavuşmasını sağlamak amacıyla 2009 yılından beri Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri desteklenmektedir. Tarımsal yeniliklerin, gelişmelerin, tarımsal bilgi ve teknik uygulamaların çiftçilerimize aktarılmasında ülkemiz tarımının kalkınmasında Tarım Danışmanları önemli bir rol üstlenmişlerdir. Bu amaca uygun olarak Tarım Danışmanları zaman içerisinde Ziraat Odaları, Birlikler, Tarım Kredi Kooperatifleri ve serbest tarım danışmanları özveriyle hizmet etmeye devam etmişlerdir. Tarım Bakanlığımız her yıl Resmi Gazete’de çıkartmış olduğu Tarımsal Yayım ve Danışmanlık tebliği ile danışmanlık hizmetleri devam ettirmiştir.

2009 yılından günümüze kadar olan bu dönemde bilgi ve birikimini üreticilerimize aktarmaya ve Türk Tarımına katkı vermeye çalışan Tarım Danışmanları özlük haklarından yoksun, zor şartlarda görevlerini yerine getirmeye gayret göstermektedirler. Sadece Bakanlığımız tarafından verilen destekleme miktarı kadar maaş alabilen tarım danışmanları gelinen bu süreçte asgari ücretin altında bir rakam olan 2 bin 520 TL ‘ye çalışmak zorunda bırakılmıştır. Tarım Bakanlığımızın İl ve İlçe Müdürlüklerinde çalışan bir mühendisin 6 bin 680 TL, teknikerin maaşı ise 5 bin 530 TL aldığı bu dönemde tarım danışmanlarına verilen desteğin artırılmayarak sabit kalması ve asgari ücretin altında bir rakama çalıştırılması Tarım Danışmanlarını zor durumda bırakmıştır.

Sayın Genel Başkanım Tarımsan Yayım ve Danışmanlık desteğinin bu rakamlar göz önüne alınarak tekrar düzenlenmesini zat-ı alilerinize arz eder saygılarımı sunarım.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA