Advert
ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 23-03-2021 14:12

Abdal Deresi’ndeki Alg Patlamasının Nedeni Santral mi?

Çarşamba ilçesi Irmaksırtı mevkiinde bulunan Abdal Deresi’nin belirli bir bölümünde alg oluşumu gözlerden kaçmazken, derede bugüne kadar meydana gelmeyen bu olayın biyokütle enerji santralinin kurulmasından sonra meydana gelmesi akıllara ‘Santral mi neden oldu’ sorusunu getirdi.

Abdal Deresi’ndeki Alg Patlamasının Nedeni Santral mi?

Bugüne dek böyle bir olayla karşılaşmadıklarını dile getiren mahalle sakinlerinden Şükrü Köklükaya, “Boru hattı çekilmeden önce hiç burada görmedim. Ne zaman ki santralin boru hattı buraya çekildi böyle pislik oldu, daha önce böyle pislik yoktu. Cam gibi rengi açıktı. Dereden su alan kişiler var, bu atık su ile sebze falan yapılmaz. Bir yandan da şu var; hayvanlarda su içemeyecek, hayvanlara da zarar verecek. Hayvanları zehirleyecek. Hayvanların zehirlenmesinden ziyade Samsun denizini de kirletecek. Denize yüzmeye giden kişilere de zarar verecek, deniz yüzülmez hale gelecek. Balıklar bile zehirlenecek, Samsun’da balıkçılık yapanlar balık bile tutamayacak. Bir nevi çiftçiliği ve hayvancılığı bitirecekler” diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden İbrahim Uğurlu ise, “Santralden dereye gelen boruyu görmesinler diye derenin dibine gömdüler. 45 senedir burada yaşıyorum hiç böyle bir şey görmedim. Biz burada yüzüyorduk, balık tutuyorduk. Borunun ucu burada görünüyordu, zaten aktığı zaman kırmızılaşıyor. Ben sordum borunun daha önce de burada olduğunu söylediler. Ben burada büyüdüm, evim burada ve bu boru burada yoktu. Burada balık mı yaşar, sebze mi olur? Bu millet bu sudan çeltiğini de yapıyor, mısırını da suluyor, fasulyesini de yetiştiriyor. Yazık günah bu millete! O zaman bu köyü komple kaldırsınlar” diyerek duruma tepki gösterdi.

Alg patlaması, tatlı veya tuzlu su sistemlerinde su yosunu popülasyonunda hızlı bir artış veya birikmeyi tanımlar. Patlamalar genellikle gübrelerin suya karışması ile azot veya fosfor gibi besin maddelerinin su sistemine girerek ötrofikasyon sonucu aşırı alg büyümesine yol açması ile oluşur.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA