Advert
ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 15-04-2021 18:55   Güncelleme : 16-04-2021 12:23

Çarşamba’da Üreticiye Organik Gübre ve Ekipman Desteği

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve DOKAP işbirliği ile hazırlanan Su Havzalarının Korunması Projesi kapsamında Çarşamba ilçesi Ağcagüney Mahallesi’nde üreticilere 28 adet pülverizatör, 1 adet dal kırma makinası, bin 8 adet 5 kilogramlık sıvı organik gübre desteği verildi.

Çarşamba’da Üreticiye Organik Gübre ve Ekipman Desteği

Programda konuşma gerçekleştiren Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “Organik gübre ile ilgili gerek sıvı, gerekse makinalarla ilgili bir törende tekrar bir araya geliyoruz. Daha önce DOKAP’la biz 972 çiftçimize birer ton hem katı hem de sıvı gübreyi teslim etmiştik. Bugün de burada Büyükşehir Belediyemiz ve DOKAP arasında hazırlanmış olan proje ile özellikle Çakmak Barajı havzasındaki fındık üreticilerine teslimat yapacağız. Çarşamba ilçemizde toplam 1 milyon 160 bin dekar alanda fındık üretimimiz var. Bunun içerisinde 37 bin 500 dekar alanda da organik fındık üretimi yapılıyor. Özellikle Çakmak Barajı havzasında fındık üretimi yapan üreticilerimize dağıtılacak gübreler sadece bizler için değil Samsun için de içme suyu açısından da önem arz ediyor. Bu vesile ile emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Sağlam’ın ardından söz alan Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım ise şunları söyledi:

“Çarşamba Ovası, dünyanın sayılı ovalarından birisi ve organik tarımda tüm dünyanın geleceği olan bir konudur. Yapay gübre ile yetişen gıdalar değil doğal gıdalar, katkı maddesi içermeyen gıdaların üretimi çok önemlidir. Bu nedenle organik üretim büyük önem taşıyor. Bu konuda markalaşmamız gerekiyor. Organik ürünleri üreterek dünya çapında marka haline gelmemiz gerekiyor. Bu nedenle bu projede emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımıza, DOKAP Başkanımıza ve katkı veren herkese teşekkür ediyorum.”

‘Çiftçilerimizin desteklenmesi, daha sonrasında üretim ve satış ve pazarlama ile ilgili, ekonomi ile ilgili çalışmalarımız var’ diyen DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, “DOKAP olarak bölgenin kalkınması, gelişmesi ile alakalı sektörel bazda önemli çalışmalar yürütmekteyiz. Bu doğrultuda Çarşamba’da Çakmak Barajı çevresindeki su havzasında iki şey hedeflenmektedir; öncelikle su havzalarının korunması ile ilgili hedefimiz var, ikinci hedefimiz; organik üretimle ilgili hedefimiz var. Bu doğrultuda çiftçilerimizin desteklenmesi, daha sonrasında üretim ve satış ve pazarlama ile ilgili, ekonomi ile ilgili çalışmalarımız var. Bu doğrultuda Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız hakikaten çok önemli çalışmalar yürütüyor. Bununla ilgili daha önce Bafra’da manda ve sütü üretimi ile ilgili ekipman dağıtımı gerçekleştirdik. Özellikle yerel yöneticilerimiz üreticilerin yanında istihdam olabilecek güzel projeler gerçekleştiriyor. Bizde bu ve bunun gibi projelere elimizden geldiği kadar destek vereceğiz. Bu doğrultuda Büyükşehir Belediyemize ve katkı veren herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Son olarak söz alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise şunları söyledi:

“Tarım bölgesiyiz, ovalarımız var, ancak bunu gerektiği gibi katma değere ulaştıramıyoruz. Bunun için hem iç piyasaya hem uluslararası piyasaya nitelikli, kaliteli ürünler üretmemiz gerekiyor. Dünyada üretilen ürünlerden başka bir farkındalığımızın olması gerekiyor veya ürettiğimiz ürüne Türkiye’nin ve dünyanın ihtiyaç duyması gerekiyor. İçeride ve dışarıda satılabilir olması gerekiyor. Belediyeler deyince önce akla yol, altyapı, su geliyor. Ama belediyenin asli görevi bu değil, kültürel anlamda, sanayi anlamında, tarım anlamında, aklınıza ne geliyor ise bizim destek vermemiz gerekiyor. Yol yapan, su getiren belediye bunları yapınca asıl belediyeciliğe o zaman başlayacağız. Tarımsal alanda da Samsun’da çok önemli projeleri hayata geçireceğiz. Şu an gerçekleştireceğimiz proje ile dağıtacağımız organik gübreler ile içme suyu havzasını korumayı ve organik fındık üretimini artırmayı amaçlıyoruz. 28 adet pülverizatör, 1 adet dal kırma makinası, bin 8 adet 5 kilogramlık sıvı organik gübreyi Çakmak Barajı havzasında kullanacağız. Organik fındığı markalaştırarak piyasaya sürmemiz gerekiyor. Belediye olarak bizim de katkı vermemiz gerekiyorsa o katkıyı vermeye hazırız.”

Konuşmaların ardından dal kırma makinası ve pülverizatörün çalışması üreticilere uygulamalı olarak bir bahçede gösterildi.

Ekipman ve organik gübre desteği için Çarşamba Organik Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Ali Bakır, projenin hazırlanmasında öncü olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, DOKAP Başkanı Hakan Gültekin ve tüm katkı verenlere teşekkür etti.

Programa Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, DOKAP Başkanı Hakan Gültekin’in yanı sıra Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü İrfan Öztürk, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Çarşamba Muhtarlar Derneği Başkanı Veysel Oduncu, Çarşamba Organik Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Ali Bakır, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA