Advert
ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 20-04-2021 14:50

“Taziyeler Büyük Risk Taşıyor”

Çarşamba ilçesinde Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı başkanlığında koronavirüsle mücadele kapsamında denetimler, örnek tedbirler ve Kovid-19 vaka sayılarının mahalle mahalle değerlendirildiği toplantı gerçekleştirildi.

“Taziyeler Büyük Risk Taşıyor”

Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Samsun Valisi Zülkif Dağlı, “Samsun olarak Türkiye’nin gündeminde 4 hafta ilk sırada kaldık. İki haftadır az da olsa vaka sayıları düşüşe geçti. Sayın Bakanımız, Hazır Kuvvet adı verilen Emniyet Genel Müdürlüğümüzün oluşturduğu birimi ilimize göndermek suretiyle burada görev almasını sağladı. Sayın Bakanımıza bu konuda teşekkür ediyoruz. Bu arkadaşlarımızdan 27 tanesini Çarşamba ilçemizde, 27 tanesini Bafra ilçemizde ve kalanını da il merkezimizde görevlendirdik. Maalesef izole olması gerekirken hala dışarıda gezenler var. Dün itibariyle Münevver Ayaşlı Karantina Yurdumuzda 186 tane temaslı veya pozitif olan vatandaşımız kalıyor. Bu vatandaşlarımızı belli bir süre zarfında yurtta tutuyoruz, inşallah o sürenin sonunda da normale dönmüş olacaklar. İniş eğiliminde olmamıza rağmen hiçbir şey bitmiş değil, hala tehlike devam ediyor. Bu manada çalışmalarımız devam ediyor. Dün yaptığımız değerlendirmelerde ilçe bazlı değerlendirmelerde bulunduk. İlçelerimize baktık ki; durumun daha vahim olduğu ilçelerimiz var. En yüksek oranlı olan ilçelerimizden birincisi Terme, ikincisi de Çarşamba’ydı. Bu sabah ilk olarak Terme ilçemizde toplantı yaptık ardından da Çarşamba ilçemizde toplantımızı yaptık” şeklinde konuştu.

TAZİYELER BÜYÜK RİSK TAŞIYOR

Kapalı alanlarda taziyelerin büyük risk taşıdığını belirten Vali Dağlı sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ramazan olmasına rağmen hala hareketlilik devam ediyor. Aslında biz halkımıza biraz daha eve çekilmeyi tavsiye ediyoruz. Maalesef yine hareketlilik var. Toplu olarak iftarlar verildiğini veya birkaç ailenin iftar verdiğini duyuyoruz. Kolluk kuvvetlerimiz devamlı olarak bu konunun denetimini yapıyorlar. Cenazelere katılımda belli bir derecede düşüş olsa da maalesef taziyeler yapılıyor. Kapalı ortamlarda yapılan taziyeler bizim için önemli bir risk taşıyor. Bazı yerlerde teravih namazı kılındığını duyuyoruz. Bunların olmaması gerekiyor. Çünkü Diyanet İşleri Başkanlığımızın açıklaması var; geçen sene olduğu gibi bu yılda teravih namazı kılınmayacak.

ŞU ANDA KAYIPLARIN ÇOĞUNLUĞU 25-60 YAŞ ARASINDA

Aşılama konusuna da değinen Samsun Valisi Dağlı, “Aşı olanlarda hastalığın daha rahat seyrettiğini duyuyoruz. Bunu Bilim Kurulu da her zaman söylüyor ve kendi çevremizden de bunu görüyoruz. Aşının önemini bir kez daha anlamış oluyoruz. Dün akşam itibariyle 55 yaş üzerine aşı yapılması kararı alındı. Hizmet durumunda olanlar ve aşısı sırası gelenlerin bir an önce aşı olmasını istiyoruz. Aşı konusu insanların hem kendi sağlığı hem de toplum sağlığı için bir zorunluluk arz ediyor. Sağlık tesislerimizde gece 24.00’e kadar aşı yapılıyor. Yeter ki talep olsun biz 24.00’e kadar değil bu süreyi daha da uzatırız. Eğer kişi gündüz aşı olmak istemiyorsa tesislerimiz açık akşamda aşı olabilir. Bir de bundan sonra şunu yapacağız; belediye ekiplerimiz, müftülük personelimiz kendi imkanı ile aşı olmak isteyip gidemeyenleri tesislerimize götürerek aşı olmalarını sağlayacaklar. Bu sürede aşı oranını iyice artırmamız gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü de dün açıkladı; maalesef kayıpların çoğunluğu 25-60 yaş arasında şu anda daha fazla oluyor. Çünkü 65 yaş üstü aşılama oranı çok yüksek ve genel itibariyle aşılama yapıldı.”

Son olarak vatandaşlara çağrıda bulunan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, aşı sırası gelenlerin muhakkak aşı olması, ailelerin iftarda bir araya gelmemeleri gerektiği ve kapalı ortamlarda taziyelere kesinlikle katılmamaları gerektiğini söyleyerek sözlerini noktaladı.

Toplantıya Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın yanı sıra Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba İlçe Emniyet Müdürü Turgay Begen, Çarşamba İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Mustafa Kemal Çelik, Çarşamba İlçe Sağlık Müdürü Dr. Şevki Gülay, Çarşamba Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Turan Bilgin, Çarşamba İlçe Müftüsü Osman Karagöz ve Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Yılmaz katıldı.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA