Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 21-05-2021 18:10

Santralciler Ne Yapmak İstiyor?

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Çarşamba Biyokütle Santrali işletmecisi Oltan  Köleoğlu firmasının Afyon'daki santrallerinin 2 kez PKK yanlısı gruplar tarafından yakıldığı Samsun’un yerel basınında öne çıkartılarak haber yapılması bizce çok manidardır” dediler.

Santralciler Ne Yapmak İstiyor?

Konuyla ilgili ortak açıklama yapan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ergün, “Çarşamba'da bütün hukuksuzluklara rağmen faaliyete geçirilmek istenen zehir santralinin ( maaşlı elemanı olan ) sözde gazeteci olduğunu iddia ederek paralı silahşörlük yapan zat yine Samsun kamuoyunun aklını karıştırmak için haber sitelerine zehir santralinin sahiplerinin yazıp eline verdiği haberi Samsun’umuzun güzide basınına yollamıştır.

Haberde Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde bulunan Oltan ve Köleoğlu Enerji’ye ait biyokütle enerji santralinde farklı tarihlerde çıkan 2 yangının sorumlularının Ateşin Çocukları isimli PKK yakınlığıyla bilinen bir inisiyatifin olduğu açıklaması vardı.

Bu haberler sonrasında bir açıklama yapan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Şöyle ki; Oltan Köleoğlu firması başından beri Çarşamba Biyokütle Santrali'ne karşı mücadele eden, vatanını ve milletini seven halkı, köylülerin ve sivil toplum kuruluşlarını radikal, marjinal grup olarak gösterme çabalarının varlığını açıklamaları ve paylaşımlarından bilmekteyiz.

Çarşamba'da tarım arazileri, ovaları, hayvanları ve ekonomileri ile birlikte sağlıklarını korumak isteyen ve bu santralcilerle hukuk kuralları içerisinde mücadele eden, gelinen noktada bilirkişi raporları ile bu zehir santralinin mahkeme kararı ile kapatılma aşamasına geldiği herkesin malumudur.

Yargının hukuk kuralları içerisinde lehimize karar vereceğine olan inancımız da tamdır.

Ancak Samsun basınında ve kamuoyunda Bu zehir santralinin Afyon'daki örneğinin PKK'ya yakın olduğu bilinen gruplarca yakıldığı haberinin servis edilmesi bizlerin, 'Santralciler Samsun'da da bir algı operasyonu yaratma düşüncesindeler mi?"  diye kaygılanmamıza yol açmaktadır.

Zehir santralini sürdürebilmek için hukuk dışı her yolu deneyen santralcilerin davayı kaybettiklerinin farkına varmalarından sonra zaman kazanma ya da namusuyla ve hukuk kuralları içerisinde mücadele eden halka ve sivil toplum kuruluşlarına böyle bir algı oluşturma çabaları varsa; buradan uyarıyoruz.

Bizler ve hukuk mücadelesi veren tüm kişi ve kuruluşların hiçbiri ve hiçbir ferdi, ne PKK'nın ne de marjinal grupların yanında ve destekçisi değildir. Asla da olmamıştır.

Bu mücadele aksine vatanını ve toprağını seven insanların hak mücadelesidir. Bizler bu mücadeleyi hukuk kuralları içinde kazanma yolundayız ve hala o düşüncedeyiz. Bu güne kadar verdiğimiz mücadelede bunun örneklerini defalarca sergiledik.

Yasadışı yollara başvurmak gibi bir düşüncemiz olmadığı gibi, bu yapıda olanlara da asla fırsat vermeyiz ve aramıza almayız. Ancak, bizleri bu kategori içerisine sokup da algı yaratmak isteyenlere de uyarımızdır.

Samsun'da santralle ilgili kanunsuz bir olay meydana gelirse, bunu asla kabul etmeyeceğimizi şimdiden beyan ederiz. Ayrıca santralcilerin Afyon'daki santrallerinin sabotaj sonucu 2 kez yakıldığı haberlerinin Samsun'da maaşlı çalıştırdığı sözde bir gazeteci tarafından servis edilmesi de bu konunun nereye çekilmek istendiğinin açık örneğidir.

Daha önce de zehir santralinin maaşlı çalıştırdığı sözde gazeteci “ ZEHİR SANTRALCİLERİ TARAFINDAN ÇARŞAMBA MEYDANINDA DAĞITILAN FASULYE VE MISIR TOHUMUNUN DAĞITILMA TALEBİNİN SAMSUN ZİRAAT ODALARI İL KORDİNASYON KURULU BAŞKANI HASAN TÜTÜNCÜ TARAFINDAN TALEP EDİLMİŞ VE OLTAN KÖLEOĞLU DA (OLMAYAN BU TALEBE ) SESSİZ KALMAMIŞTIR DİYEREK HİÇ UTANMADAN SAMSUNUMUZUN YEREL BASININA HABER GEÇMİŞTİR.”

Size son sözümüz şu olsun ki bizim ve bizimle birlikte zehir santrali konusunda ilk günden bu güne kadar mücadele eden herkesin PKK, DHKP-C gibi hainlere karşı vermiş olduğumuz mücadelenin KDV’si sizin yedi ceddinize yeter” diye konuştular.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA