Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 26-05-2021 15:56

“Zamlar Çiftçiyi İflasın Eşiğine Getirdi”

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, gübre fiyatları ve mazot fiyatındaki artışların çiftçiyi iflasın eşiğine getirdiğini söyledi.

“Zamlar Çiftçiyi İflasın Eşiğine Getirdi”

Girdi fiyatlarının sürekli arttığını dile getiren Terme Ziraat Odası Başkanı Ergün, “Çiftçilerimizle, üretim yapanlarla konuşuyoruz. En çok şikayet edilen konuların başında girdi fiyatlarındaki artış var. Gübre, mazot, ilaç, tohum ve hayvancılık yapanlar için yem fiyatına yetişmek mümkün değil. Üretici ürettiği ürünle girdi alamaz duruma gelince çiftçiliği bırakıyor. Çünkü sürdürülebilir olmaktan çıkıyor.

Çiftçinin en çok kullandığı 5 gübre çeşidinde son 1 yıldaki fiyat artışları yüzde 53 ila yüzde 87 arasında gerçekleşti.20 Ocak 2020 tarihinde 1.650 TL/ton seviyesindeki ÜRE gübresi, 21 Ocak 2021 itibariyle yüzde 82 artarak bugün 3 bin lira düzeyinde seyrediyor. Geçen yıl 950 TL civarında olan amonyum sülfat fiyatları ise yüzde 74'lük bir artışla şimdilerde 1.650 TL seviyesine çıktı. DAP gübresinde ise son 1 yılda yüzde 87'lik bir fiyat artışı yaşandı ve 1.850 TL düzeyindeki ton başına fiyatlar 3.450 TL'ye kadar yükseldi. 15-15-15 taban gübresinde de önemli fiyat artışları oldu. Geçen yıl 1.700 TL seviyesindeki fiyatlar son 1 yılda yüzde 53 artarak 2.600 TL'ye kadar dayandı. 20-20 taban gübresinde de tablo çok farklı değil; geçen yılın başlarında 1.580 TL düzeyindeki 20-20 taban gübresinin fiyatı son 1 yılda yüzde 55 artarak 2.450 TL ye kadar çıktı.

Mazot fiyatları ise geçen yıl 5,65 TL seviyelerinden 7,30 TL seviyelerine kadar yükselmiştir.

Girdi maliyetleri çiftçiyi iflasın eşiğine getirdi. Mazot, gübre, ilaç, tohum fiyatlarındaki yükseliş yüzde yüzlük bir orana ulaştı” şeklinde konuştu.

Çiftçi batmak üzere

Gübre fiyatlarının bir yılda yüzde 100 zamlandığını belirten Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Gübre fiyatları bu şekilde artarsa çiftçi batmaktan kurtulamaz. Çiftçi şuan gübresini alamayacak durumdadır. Çiftçinin girdi maliyetleri aşırı zamlandı, millet bu zamların altında ezilir. ‘Hammadde dışarıdan dövizle geldiği için fiyatlar yükseliyor’ diyorlar, ama olan çiftçiye, üreticiye oluyor. Sanki sadece bugün mü dışarıdan geliyor, her zaman dışarıdan geliyordu” dedi.

“Maliyetler düşürülsün ki, çiftçi üretmeye devam etsin” diyen Ergün sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Dolar yükselince artan fiyatlar nedense dolar düştüğünde düşmüyor. Dolarla yükselen maliyetler, dolar düştüğünde her nedense etkilenmiyor. Döviz yükselince kur diyenler düşünce kura bakmıyor.

Çiftçiler artan yüksek fiyatlar konusunda gerçekten haklıdırlar. Zirai ilaçların ve gübrelerin etken maddeleri döviz kuruna bağlı olduğu için fiyatları kur arttıkça artıyor. Her ne hikmetse kur düşünce de fiyatlar düşmüyor, yerinde kalıyor.

Ben bir çiftçi olarak tapulu 140 dönüm, 2B ve orman arazisi olarak da yaklaşık 1.100 dönüm alanda ekim yapmaktayım. ÇKS ‘ye göre aldığım mazot, gübre desteği 4500 TL. Ama ben sadece gübreye yaklaşık 20-25 bin TL veriyorum. Yani gübreye, ilaca zam gelmesin, devlet çiftçiye destek de vermesin. Devlet çiftçinin girdi maliyetini düşürsün, çiftçi başının çaresine bakar. Şuan ekim zamanıdır ama gübre alamayan çiftçilerimiz var. Çiftçi gübreyi veresiye alsa fiyatı 6 bin TL’ye çıkar. Bu yükün altında çifti ezilmesin de ne yapsın?”

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA