Advert
SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-06-2021 11:58

Çarşamba’da Aşıda Büyük Başarı

Koronavirüs salgınıyla mücadelede, maske-mesafe-temizlik üçlü kuralından da önce, önemli ve en büyük güç olan aşılamada Çarşamba’da bugün itibariyle nüfusun yarısının ilk doz aşısını, 4’te birinin ise çift doz aşısını olduğu öğrenildi.

Çarşamba’da Aşıda Büyük Başarı

27 BİN 893 KİŞİ BAĞIŞIKLIK KAZANDI

Çarşamba İlçe Sağlık Müdürü Doktor Şevki Gülay sorumluluk alanlarında ki aşılamayla ilgili çeşitli açıklamalar da buldundu. Doktor Gülay, öncelikle sağlık ordusu olarak zaman hesap etmeden salgınla mücadeleyi sürdürdüklerinin altını çizerek,  “138 bin nüfuslu ilçede 65 bin 600 doz aşı yapıldığını,  bunun içerisinde çift doz aşısını yaptırmış ve bağışıklığını kazanmış sayının 27 bin 893 kişi olduğunu, yalnızca şuan için birinci dozunu yaptıran ve ikinci dozunun zamanını bekleyen kişi sayısının ise 37 bin 600“ olduğunu ve aşılamanın sürdüğünü ifade etti.

“GÜNLÜK BİN 200 KİŞİYE AŞI YAPABİLİYORUZ”

Çarşamba’nın 138 bin nüfusu üzerinden değerlendirmelerini sürdüren İlçe Sağlık Müdürü Doktor Şevki Gülay, “Çarşamba’da oturup ta bizim hedef nüfusumuz içerisinde yer alan kişi sayısı, aşılama 50 yaşına düştükten sonra; sağlık personeli ile eşleri, güvenlik güçleri, soysal hizmettekiler,  yatalak ve kronik hastalığı olanlar ve 50 yaş üzeri olarak değerlendirdiğimizde sağlık personeliyle beraber 56 bin 656 kişi oluyor.  Bu veriler ışığında çift doz aşı yaptığımızı düşünürsek bizim ilçemizde şuan için toplamda 112 bin aşıya ihtiyacımız var.  Bizim bunlardan 56 bin 656 kişi bu dönemki hedefimiz. Ama bu rakam 20 yaşa düşünce hedefimiz 100 bin kişi olacak. Yani 200 bin doz aşı olacak. Kapasitemizi soracak olursanız, şuan anda 50 yaş ve üstü dâhil günlük bin 200 kişiye sağlık alanlarımızda ve merkezlerimizde aşı uygulayabiliyoruz” dedi.

Doktor Şevki Gülay, açıklamalarını ve bilgilendirmelerini şöyle sürdürdü:

“İkameti burada olmayan geçici olarak burada yaşamaya gelmiş yaş gruplarına uyan kişilerimizi de aşılıyoruz. Birde bu grubun içerisinde sağlık personeli yok. Hedef nüfusun yarısı aşılanmış durumda, kalan yarısının da 3’te 1’i birinci dozunu yatırdı.  Sinovac aşısı yapılacağı zaman tüm aile sağlık merkezleri ile ilçe sağlık müdürlüğü mobil aşı noktalarında, hastane ve özel sağlık kuruluşlarında vatandaşlarımıza aşı uyguluyoruz.  Evde yatalak olan hastalara,  ulaşım zorluğu olan kişilere, kronik hastalığı olanlar ile özellikle 85 yaşın üstüne evden çıkabilecekte olsa onları biz korumak için evde aşılıyoruz. 85 yaş nüfusun yüzde 95’ini ise çift doz olarak aşıladık”.

TÜRKİYE’DE YAPILAN AŞILARI GÖNÜL RAHATLIĞIYLA OLABİLİRİZ

“Biontech elimizde şuan daha fazla, dolayısıyla onula aşılama kabiliyetimizde yüksek oranda.  Sinovac ise yapılan yeni tedarik anlaşmasıyla Çin’den geldikçe olacak. Biontech Aşısının etki oranı daha yüksek olarak açıklandı. Dolayısıyla şuan da elimizde daha güçlü ilaç var.  Bütün dünyanın kabul ettiği, üzerinde anlaştığı, şüphesi ve yan etkisi, sıkıntısı olmayan bir numarada Biontech var. Sinovac da DSÖ tarafından kabul edildi. Biz bunu DSÖ’den  5 ay önce Sağlık Bakanlığı olarak değerlendirip onun uygun olduğuna karar vermiştik. Ve çok isabetli karar olduğu ortaya çıktı,  etkinliği de gayet iyi hatta mutasyonlarda da etkinliği gösterildi. Dolayısıyla gönül rahatlığıyla Türkiye’de yapılan iki aşıyı da olabiliriz. İki aşımızda da tercih sıkıntısı yok. Çarşamba’da birinci dozda Sinovac aşısı 28 bin adet uygulandı. Biontech geç girdiği için 9 bin 500 doz yapıldı.  Birde Sinovac aşısını taşıma ve saklama koşulları açısından sahada da uygulayabildiğimiz için günde bin 200 doza kadar aşılama gerçekleştirebiliyoruz. Biontech ise yalnızca hastanede yapılabilirken bu rakam 300’lere düşüyor, çünkü tek merkezde daha fazla kapasite oluyor”.

TÜRK SAĞLIK İNSANLARINA GÜVENİN

Asla ve kesinlikle aşıyla ilgili hiçbir olumsuz söylentiye kulak asılmamalıdır. Salgında tüm dünya tüm insanlık rahatsız ve bir an önce bunun bitmesini istiyorlar.  Ama ne yazık ki çok az bir grupta olsa bu süreçten menfaat temin etmek için aleyhte çaba içerisinde olarak insanların beynini karıştırıyorlar. Tüm söylentileri bir kenara bırakıp bizim Sağlık Bakanlığımıza güvenin. Bizim Sağlık Bakanlığımızın bilim adamları dünyanın sayılı noktasındalar. Söyledikleri otorite ifadesi gibi, kural gibi kabul edilir. Çok ince eleyip sık dokuyarak doğruyu bulmak için çalışırlar. İki aşı yapıyoruz 3’üncüsü de olacak,  Rus aşısı olan Sputnik de gelecek. Hangi aşıyı olmak isterseniz şüphesiz birini olun. Aşı aleyhinde söylenen her şey spekülasyondan ibarettir ve yalandır. Şuana kadar yaptığımız aşıların hiç birinde yan etki yaşamadık. Bizim tercih ettiğimiz aşılara güvenin. Hastalık daha önce hep 65 yaş üstündekiler için riskli gibi görünüyordu ama son pikte şunu da gördük ki 65 yaşın altında hatta çocuklarda dahi olumsuz kötü sonuçlar ortaya çıkıyor.  O yüzden hiç kimse bu konuda emin olmasın tek emin olduğumuz elimizdeki silah aşıdır. Bizi aşı koruyacak. Ben rahat atlatırım diye bir güvenceye kimse girmesin.

Son olarak salgının bitmediğini özellikle vurgulayan Çarşamba İlçe Sağlık Müdürü Doktor Şevki Gülay, “öncelikle aşı ve ardından maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaya devam etmeliyiz” diyerek, yeni girdiğimiz dönemin kontrollü normalleşme olduğunun özellikle altını çizerek yeniden hatırlattı.

Haber: Ahmet Naci KILAVUZ – M. Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA