Advert
ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 11-06-2021 15:40

Geleceğin Mucitleri Yetişiyor 

Çarşamba Mustafa Kemal Ortaokulu öğrencileri geliştirdikleri fikirleri projeye çevirerek sergiye açtılar. 

Geleceğin Mucitleri Yetişiyor 

TÜBİTAK okulun başvurusunu kabul etti ve öğrenciler çalışmalarını danışman öğretmenlerinin katkılarıyla çevirim içi destekle evlerinde hazırladı. Yapılan çalışmalar TÜBİTAK 4006 projesi kapsamında 15 eserle okul bahçesinde 2 gün süreyle, pandemi kurallarına uyularak velilerin ve öğrencilerin ziyaretine açıldı.

Matematik, Fen Bilimleri, Tarım ve Değerler Eğitimi alanlarında gerçekleşen; araştırma, inceleme ve tasarım üzerine olan projelerde;  Kemik Tozu İle Tarım Yapılabilir Mi? Proteinli Toprak,  Mikroplar Hep Zararlı Mı? Kendini Her Açıdan Öğrenmeye Hazır mısın? (Yapay zeka), Büşra’nın Ayran Yayığı,  Gezdir Süpür, Tak Serinle,  Elektronik Devre Elemanları ve Çalışma Prensipleri, Aydınlatma Sensorlü Şerit Takibi Yapan Otorobot, En Kati Fazilet, Kolay Yoldan Çarpıyorum, Renklerin Öğrenme Üzerine Etkisi,  Bitki Yetiştirmede Solucan Gübresi ve Leonardid Gübrelerin Verimlilik Üzerine Etkilerinin İncelenmesi, En Hızlı Sen Dönder, Makey Makey (Yapay zeka) başlıklı 15 ayrı çalışmalarıyla öğrenciler tasarımlarını ortaya çıkardılar. 

 Bilim Fuarı Sergisinin açılışına Çarşamba Kaymakamı Doçent Doktor Şükrü Yıldırım,  Belediye Başkanı Halit Doğan,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir, Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge koordinatörleri Çarşamba Müftüsü Osman Karagöz,  öğrenci velileri ve projede görevli olan öğrencilerin aileleri katıldı. 

Çalışmayla ilgili konuşan Okul Müdürü Adem Zorlu,  TÜBİTAK'IN her yıl düzenlediği projeler için pandemi süreci olmasına rağmen müracaatlarını yaparak 15 projelerinin kurum tarafından kabul edildiğini söyledi. Zorlu, “Ancak öğrencilerimiz okulda olmamalarına rağmen çevrimiçi de olsa danışman öğretmenlerimiz nezaretinde projelerini yaptılar.  Emeklerinin heba olmaması için pandeminin kurallarına uyarak da sergimizi açtık.  Ziyaretlerde öğrencilerimizin çalışmaları oldukça beğeni kazandı. Ayıca serginin açılışında yanımızda olan başta kaymakamımıza, belediye başkanımıza ve her türlü maddi ve manevi desteği ile bizden yardımını esirgemeyen ilçe milli eğitim müdürümüze ve herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA