Advert
ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 03-07-2021 08:58

610 üretici makineyle hasada başladı. 9 milyon lira kar ettiler

Ülkemizin ihracatında önemli payı bulunan, Karadeniz Bölgesinin ve şehrimizin en önemli tarımsal gelir kaynağı olan fındıkta üretici makineyle hasada yöneliyor.

610 üretici makineyle hasada başladı. 9 milyon lira kar ettiler

Çarşamba ve çevresinde beş yıldır sektörde bulunan, fındık toplama makineleri üreten Hasatsan’nın Satış Bölge Müdürü Hayrullah Torgut, 2021 yılı hariç son 4 yılda çevrede sattıkları makinelerle 610 üreticinin makineyle fındık tarımına geçtiğini söyledi.

ARAZİ ŞARTLARINA GÖRE MAKİNELER VAR

Üretime katkı sağlayacak şekilde geliştirilen fındık toplama makinelerinin düz veya eğimli arazilerde kolaylıkla kullanıldığını da ifade eden Torgut,  “Müşteriler arazi durumu şartlarına göre istediğini tercih ediyorlar.  Eğimli araziler için 70, 80 metre mesafeden fındığı çekebilen hortumlu (vakumlu) sistemlerimiz sayesinde fındık toplanıyor.  Düz araziler için süpürge sistemli makinelerimiz var.  Ayrıca 2 yıldır sattığımız taş toprak eleme kalibrasyon makinesi de var buda fındıktaki taşı toprağı temizleyerek randımanını 3,4 kat arttırıyor” dedi.

9 MİLYON LİRA İLÇE EKONOMİSİNDE KALIYOR

Sattıkları makinelerin Çarşamba’ya ekonomik getirisinin de çok fazla olduğunu kaydeden Hasatsan Bölge Müdürü Hayrullah Torgut, “Bu fındık toplama yöntemi üretim maliyetlerini de düşürüyor.  Fındık tarımında ortalama 25 ton fındık yapanda var 10 ton yapanda var 2 ton yapanda var. Sattığımız makinelerin her birinin en az sezonda 6 ton fındık topladığı üzerinden gidelim. Örneğin 6 ton fındığın toplama maliyeti en az 15 bin liradır.  Ama makine ile 1000 Lira maliyetle 6 ton fındık toplanır, oda yakıt parasıdır. Buna dayanarak şu örneklemeyi yaparsak, 610 üreticinin ortalama 6’şar tondan üretilen fındığı toplarsa her üretici gene ortalama 15 bin lira maliyet yüklenir. Buda şu dönem için yıllık ortalama 9 milyon Liraya denk gelir. Dolayısıyla bu para ilçe ekonomimizde kalır” dedi.

Son olarak, fındık tarımında verim ve kaliteyi artırmak ile maliyetleri düşürmenin hedefler arasında yer aldığını hatırlatan Torgut, “Fındıkta en önemli maliyet kalemlerinden bir tanesini işçilik maliyetleri oluşturmaktadır. Fındıkta makineli hasat ile işçilik maliyetleri düşecek, ayrıca fındık tamamıyla olgunlaştıktan sonra zamanında hasat edilmiş olacağından randıman artacak ve böylelikle üreticilerimiz daha fazla kazanmış olacaktır.

Sezonluk gelir kaynağı olarak görülen ve geçimlerine katkılar sağlayan fındık toplama işçilerini de asla göz ardı etmiyoruz. Bilinmeli ki bazı üreticiler sezon girince zamanında fındığı toplayabilmek için işçi bulamamaktadırlar.  Ve bu alanda makineler, fındık tarımı toplamın da mevsimlik işçilerinde önüne geçmeyeceklerdir” görüşlerini dile getirdi. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA