Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 27-07-2021 17:08

“Çiftçilerimiz Her Sene Mağdur Ediliyor”

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, çiftçinin üretime küstürüldüğünü dile getirerek “Çiftçilerimiz her sene istisnasız mağdur ediliyor” dedi.

“Çiftçilerimiz Her Sene Mağdur Ediliyor”

Girdi maliyetlerinin artmasına rağmen çeltik fiyatının geri geldiğini dile getiren Terme Ziraat Odası Başkanı Ergün, “2021 yılı üretim sezonunda çeltik tarlalarında hasadın başlamasına yaklaşık 1-1,5 ay kadar bir süre kalmıştır. Bu yıl mevcutta çeltik ekili alana ek olarak yaklaşık 700 dönüm daha çeltik ekimi yapılmıştır. Tarım Bakanlığımızın tohum destek programı kapsamında yüzde 75’i bakanlıkça karşılanmak üzere 14 ton çeltik tohumu hibesi yapılmıştır. Ayrıca pandemi sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘Ülkemizde ekilmeyen bir karış toprak kalmamalı’ diyerek başlattığı üretim seferberliğine tüm Türkiye'de olduğu gibi Termeli çiftçilerimizde iştirak etmişlerdir.

Yurtdışından çeltik ve pirincin, TMO gibi özel şirketlerde, sıfır gümrükle ithal etmesi nedeniyle, fiyatların 80 kuruş-1 lira arasında geri gelmesine neden oldu. Gübre fiyatlarında, yüzde 60-yüzde 100 arasında bir artış yaşanırken; ilaç ve tohumda da, belli bir artış yaşandı. Girdilerde yaşanan artışa bakıldığında, yeni üretim sezonunda yüzde 60 oranında pahalı bir üretim yapılacak. Dışarıdan ne olduğu belli olmayan ürünler gelmesi ve bunların yerli ürünlerle karıştırılarak, raflarda yerini bulması ile bölgenin önemli tarımsal ürünleri gün geçtikçe para etmeyecek hale gelmiştir. Yağış oluyor sel oluyor, güneş çıkıyor kurak oluyor. Çiftçilerimiz her sene istisnasız mağdur ediliyor. Defalarca her platformda haykırdığımız gibi tekrar ediyoruz, ‘Üretmeyen bir ülkenin akıbeti batmaktır.’ Zevkle üreten, çalışkan çiftçilerimizi her geçen gün küstürüyor ve tarımdan uzaklaştırıyorlar. Yetkililerin bu durumu ciddiye alarak takip etmesi gerekmektedir” diye konuştu.

FİYAT ERKEN AÇIKLANMALI

Üretim maliyetlerinin göz önüne alınarak fiyatın açıklanması gerektiğini söyleyen Terme Ziraat Odası Başkanı Ergün sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Girdi maliyetleri dikkate alındığında 1 kg. çeltiğin üretim maliyeti yaklaşık 5-5,5 lira arasında değişmektedir. TMO şuan çeltiği 3,5 liradan alım yapıyor. Üretim maliyetleri ile TMO’nun alım fiyatı karşılaştırıldığında çiftçi 2 lira zarardadır. TMO 2021 çeltik alım fiyatını erken açıklamalıdır.

TMO, çiftçiden çeltiği alacaksa üretim maliyetlerini dikkate alarak bir fiyat belirlesin alsın, bizde onların çiftçiyi nasıl koruduğunu görelim!”

Haber: Yaşar KARAMAN

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA