Advert
EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-08-2021 17:02

Avcı’dan Fındık Fiyatı Açıklaması

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan fındık fiyatları ile ilgili açıklama yaparak “Türk çiftçisi mağdur edilmiştir” dedi.

Avcı’dan Fındık Fiyatı Açıklaması

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Avcı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Öncelikle yangın bölgelerinde ve bölgemizdeki sel felaketlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Mevlamdan rahmetler diliyorum ve ailelerine Peygamber sabrı versin, geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 2 gün önce fındık fiyatları açıklandı. 2 yıldır hasat zamanından önce fındık üreticisi fındık fiyatlarının açıklanmasından dolayı şükranlarını arz etmekteydi. Ancak bu yıl yangın felaketleri ve Sayın Cumhurbaşkanımızın yoğun programlarından dolayı fındık fiyatları geç açıklandı. Geç açıklanmasına razıyız, ancak geçen seneki fındık fiyatları önceki seneye göre yüzde 38 oran artışla açıklanmıştı, enflasyon ve girdi fiyatlarının farkı göz önüne alınarak açıklanmıştı. Ama bu sene açıklanan rakam bütün iktidar ve muhalefet partilerinin açıklamalarına göre en az 30 lira olacağına çiftçimizde bir beklenti yaratılmışken 26,5 lira açıklanması Karadeniz’de fındık üreticisini üzdü.”

‘Birileri yorumlarda şükretmemizi söylüyor, ancak biz şükrümüzü Yaradan’a yaparız’ diyen Avcı, “Biz şükrümüzü Yaradan’a yaparız, kula şükretmeyiz. Şükrederken de şükrümüzü hakkını savunduğumuz insanlar için yaparız. İtalyan firmasının İhracatçılar Birliği aracılığı ile rekolte çalışmasının tekrar yapılmasını istemesi sonucu 820 bin ton gibi açıklanan ve sadece çiftçinin alın teri olan fındığın fiyatının aşağı çekilmesi için yapılan girişimden sonra rekolte daha da aşağı düşmüştür. 2023 yılında sandığa gidildiğinde İtalyanlar değil yine Karadenizli oy kullanacak. Sayın Cumhurbaşkanımıza yanlış bilgi verilmeseydi Sayın Cumhurbaşkanımızın fındığı en az 30 lira açıklayacağına ben inanıyorum. Somali’ye 30 milyon dolar hibe edilmesi Osmanlı torunu olan bizlere yakışır, ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın yanlış bilgilendirilerek fındığa 30 lira fiyat verilmemesi Türk çiftçisini mağdur etmiştir” şeklinde konuştu.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA