Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 22-09-2021 15:31

“İhtiyacınız Kadar Fındığı Pazara İndirin!”

2021 yılı fındık rekoltesi dikkate alındığında, bu yıl fındığın her zamankinden daha değerli olacağının altını çizen Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Üreticilerimizden isteğimiz, ihtiyacı kadar fındığı pazara indirsin. Geçmiş yıllarda emanetten kaynaklı yaşanan sıkıntılar göz önünde bulundurularak emanete ürün bırakılmaması üreticilerin menfaatine olacaktır. Fındıkta emanet karlı gibi gözükse de büyük risk demektir” ifadelerini kullandı.

“İhtiyacınız Kadar Fındığı Pazara İndirin!”

Fındığı ucuza kapatma çabası

Fındık alıcılarının fındığı ucuza kapatma çabası içerisine girdiğini söyleyen Başkan Ergün sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Okulların açılmasını, gurbetçilerin geri dönmesini kendilerine fırsat olarak gören tekelci iş birlikçiler, art niyetli fındık alıcıları hız kesmeden fiyatları TMO’nun açıkladığı 26.50 TL’nin çok altında tutarak fındık üreticisine zulüm ediyorlar. Gübre maliyetleri, işçilik giderleri gibi girdi maliyetleri %100’ün üzerinde artmışken, çiftçi zaten zor durumdayken, bu ne hırs,  bu ne zulüm, sizde hiç vicdan yok mu? Çiftçi üretmezse ekonomi çöker, ekonomi çökerse siz çökersiniz. Fındık üreticisine bu eziyeti kimsenin yapma hakkı yoktur. Bu fiyatlar kabul edilemez üretici zor durumda iklim şartlarının değişmesi ile beraber bu yıl yağmurlu giden fındık sezonu zaten üreticiyi yormuştur.

Serbest piyasa adı altında çalışan tekelci yapı, piyasa üzerinde her türlü baskı ve oyunu oynamakta, fındık fiyatları üzerinde spekülasyon yapmaktadır. Ferrero’nun kabuklu fındık alması ve piyasa ile oynaması engellenmelidir ve piyasa hâkimiyetine son verilmelidir. Eğer bu yapılmaz ise büyük çoğunluğu kapanan fındık sanayisinde kalan yerli firmaların da kapanmasına ve on binlerce kişinin işsiz kalmasına yol açacaktır.

Bu ülkede yangın varken görmezden gelenlere söylüyorum. Şunu bilin ki, bu yangının zararını sadece üretici, tüccar ve sanayici ödemeyecek. Bu mafya, fındık piyasasının altını üstüne getirirken taşeronluk yapan ayak takımı, bu vampirlerin terini alan, peçete tutan her kim varsa, bürokrasideki ihanet odakları dâhil yaptığını yanına kar bırakmayacağız.

Milli hassasiyeti olan yerli alıcıların bu çetenin kıskacı altında fındık alamıyor olması fiyatı aşağı çekiyor. Olan hem üreticiye, hem ulusal firmalara oluyor. Elin oğlu gelmiş memleketin içinde cirit atıyor.

Türkiye'de yeterince (hatta fazla bile) fındık kırma fabrikası varken, Düzce'de ilave fındık kırma fabrikası kurmasına yardım için Ferrero’ya bu hükümetin 600 milyonluk teşvik vermesi de intihardan öte ihanettir.

Rekabet kurumunu göreve davet ediyoruz. Bu zulme sessiz kalmamız mümkün değildir ve kalmayacağız. Fındık üreticisini kimseye de yem ettirmeyiz. Fındık üreticisi, çiftçimiz sahipsiz değildir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA