Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 04-11-2021 15:11

“Çiftçi İflasın Eşiğinde”

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, artan gübre ve mazot fiyatlarının çiftçiyi iflasın eşiğine getirdiğini söyledi.

“Çiftçi İflasın Eşiğinde”

Artan gübre ve mazot fiyatlarının çiftçiyi iflasın eşiğine getirdiğini söyleyen Ergün, “Gübre, mazot, ilaç, tohum ve hayvancılık yapanlar için yem fiyatına yetişmek mümkün değil. Üretici ürettiği ürünle girdi alamaz duruma gelince çiftçiliği bırakıyor. Çünkü sürdürülebilir olmaktan çıkıyor.

Son bir yılda; Amonyum sülfat gübresi %200, Amonyum nitrat gübresi %195, Üre gübresi %239, DAP gübresi % 159, 20.20.0 kompoze gübresi %130, Tarımsal sulamada kullanılan elektrik %57, Mazot %33, TİGEM hububat tohumluk %40-63, Süt yemi %52 ve Besi yemi %48 oranında arttı.

Piyasada ÜRE gübresi ton başına 8 bin 40 liradan, DAP gübresi ton başına 7 bin 300 liradan, AS(Amonyum Sülfat-Granül) gübresi 4 bin 200 liradan, CAN gübresi 4 bin 360 liradan satış yapılmaktadır. Hatta biz bu cümleleri yazarken bile gübreye yeni zam geliyor veya gelmiş olabilir.

1 Ocak 2004 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan, "Özel Tüketim Vergisi genel Tebliği’nce" yük ve yolcu taşıyan gemilere, ticari yatlara, hizmet ve balıkçı gemilerine miktarı her geminin teknik özelliklerine göre tespit edilmek suretiyle ÖTV sıfır fuel oil ve motorin satışı yapılmaktadır. Şimdi sorarım size; çiftçinin traktörü ÖTV’siz yakıt alan yatlar ve gemiler kadar değerli değil midir?

Girdi maliyetleri çiftçiyi iflasın eşiğine getirmiş durumdadır. Mazot, gübre, ilaç, tohum fiyatlarındaki yükseliş yüzde yüz elliyi geçti. Girdilerdeki artışların arttığını şu günlerde Tarım Bakanlığı’nın gıda konusunda yapılan denetimlerine ilaveten tohum ve gübre fiyatları konusunda da aynı denetimleri acil olarak yapmasını bekliyoruz. Raflardaki ürünlerin fiyatlarının düşmesi için üretimde düzenleme yapılmalıdır” diye konuştu.

GÜBRE ÜRETİLEREK ÜRETİCİYE UYGUN FİYATTAN VERİLMELİDİR

Devletin kooperatifler aracılığı ile ya da direk kendisinin gübre üretimi yaparak uygun fiyattan üreticiye vermesi gerektiğini söyleyen Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Çiftçilere dekar başına verilen gübre desteği yetersiz kalmaktadır. Bizi yönetenler gübre kullanımının azalması durumunda tarımda yaşanacak verim kaybının ya farkında değil ya da bilinçli olarak bunu görmezden geliyor. Gübre desteğinin diğer ülkelerde olduğu gibi mutlaka arttırılması ve bu dönemde ödenmesi gerekiyor. Çiftçi ekim döneminde eğer gübre alamazsa, gübre kullanamazsa bu önümüzdeki sezon üretimin azalmasına ve daha büyük bir krize neden olması çok açık ve nettir.

Samsun Milletvekillerimizi de çiftçilerin sorunlarına çözüm üretme konusunda göreve davet ediyoruz. Halk pazarlarını gezip, hasat programlarına katılmakla çiftçinin yanında yer almış olmuyorsunuz. Milletvekillerimizi, bu zor günlerde çiftçilerimizin yanında olmaya davet ediyorum. Çiftçileri sadece seçim zamanında hatırlamasınlar. Çiftçilerin sorun ve sıkıntılarını TBMM’ye taşısınlar, Tarım Bakanı ile görüşsünler. Çiftçi ekmeyi, üretmeyi bırakırsa ne gıda fiyatlarına müdahale edebilirler, ne de rahat rahat seçilip meclise gidebilirler. Zor günde vekillerimiz laf olsun diye değil samimi bir şekilde sorunlarımıza çözüm üretmek için bizleri ziyaret etsinler.

Bir yıllık artışa bakarsak bu çiftçi için çok büyük maliyet kalemi. O nedenle birçok küçük üretici gübre kullanımını düşürecek. Gübre olmadan verim ve rekolte artmaz.

Devlet kooperatifler aracılığıyla ya da direkt kendi gübre üreterek, kar gözetmeksizin uygun fiyattan üreticiye vermelidir. Bu yıl verimlilik düştü. Eğer böyle devam ederse daha da düşer. Hatta yüksek borç nedeniyle üretim yapmaktan vazgeçen çiftçiler var. Kalanlar da küserse işler hepten zora girer. Çok acil müdahale şart!”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA