Advert
ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 17-11-2021 13:54   Güncelleme : 17-11-2021 14:17

“Çarşamba Karma OSB’de Altyapı İnşaatları En Kısa Sürede Başlayacak”

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Çarşamba Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Toplantısı’na katılarak toplantının ardından OSB alanında incelemelerde bulundu.

“Çarşamba Karma OSB’de Altyapı İnşaatları En Kısa Sürede Başlayacak”

Çarşamba Organize Sanayi Bölgesinin (OSB), Samsun il merkezine 37 km, Çarşamba Uluslararası Havalimanına 20 km, Samsun Limanına 39 km, demiryolu istasyonuna 25 km mesafede olduğunu ve Samsun-Ayvacık devlet karayolu kenarında yer aldığını belirten Vali Dağlı, “OSB’nin kara, deniz, hava ve demiryolu olmak üzere 4 ulaşım ağına, Samsun Merkez OSB ve Sanayi Sitelerine yakın olması, konumu itibarıyla OSB’yi çok cazip hale getirmektedir. Tüm bu fırsatların dışında OSB zeminin düz olması yatırımcılarımız için bir başka avantajdır.

Organize Sanayi Bölgesinin kurulacağı alanda temizlik ve düzenleme işlemleri tamamlanarak altyapı inşaatı için hazır hale getirilmiştir. Bugün yapmış olduğumuz toplantıda da büyük bir titizlikle hazırlanan yol, su, kanalizasyon, fiber optik internet, elektrik, bisiklet yolları, dış çevre duvarı ve yönetim binası gibi altyapı projelerimizin son durumunu görüştük ve değerlendirmelerde bulunduk. 2022 yılı içerisinde altyapı ihalesinin yapılmasına müteakip arazide altyapı işlerinin yapımına başlanılmasını öngörmekteyiz. Gerek altyapı gerekse üstyapı projelerimiz ile buranın yatırımcılarımız tarafından örnek gösterilecek bir OSB olmasını sağlayacağız inşallah. Ayrıca OSB içerisinde faaliyet gösterecek olan yatırımcıların elektrik ihtiyacının ekonomik ve kesintisiz bir şekilde karşılanması için Çarşamba Organize Sanayi Bölgesi tüzel kişiliği adına 49 yıl süreyle elektrik lisansımızı aldık ve trafo merkezi kurulması amacıyla Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’ne (TEİAŞ) Organize Sanayi Bölgesi alanında uygun bir parselin tahsisini gerçekleştirdik. Altyapı inşaatımızla eş zamanlı olarak trafo merkezinin bitirilmesi için TEİAŞ’la görüşmemizi gerçekleştirdik” diye konuştu.

SANAYİ PARSELİNİN 3 KATI KADAR TALEP ALDIK

Organize Sanayi Bölgesinin gerek konumu gerekse sağladığı diğer avantajları nedeniyle yatırımcılar için cazibe merkezi haline geldiğini ve planlanan sanayi parselinin 3 katı kadar talep alındığını dile getiren Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“OSB’de ihracata dayalı ve yüksek katma değerli ürün üretimi yapan firma ve sektörlerin bulunmasına özen göstereceğimizi daha önceki açıklamalarımızda belirtmiştik. Parsel tahsis talebinde bulunan firmalarımızla birebir görüşerek belirlediğimiz kriterlere göre değerlendirmelerimizi yaptık. Yapacağımız altyapı inşaatı ile birlikte kendi fabrika inşaatlarına başlayacak ve 24 ay içerisinde işletmesini açacak şekilde firmalarımızın taahhütlerini aldık. Parsellerinin tamamına yakınının tahsisini gerçekleştirdiğimiz OSB’de bazı firmalarımız inşaatına da başladı.

Çarşamba Organize Sanayi Bölgemizin, başta Çarşamba İlçemiz olmak üzere ilimizin genelinde üretim, istihdam ve ilimizin ihracatının artmasına büyük bir katkı sağlayacağına inancım tamdır.”

Vali Dağlı ayrıca, yatırımcıların teknik personel ihtiyacının karşılanması amacıyla da OSB parselleri arasında bulunan alana meslek lisesi yapılması için Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yapıldığını, konu ile ilgili olarak sürecin devam ettiğini kaydetti.

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı’ya incelemelerinde Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Yılmaz ve Çarşamba Muhtarlar Derneği Başkanı Yusuf Özkan da eşlik etti.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA