Advert
ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 23-11-2021 16:29

Denetimli Serbestlikten Bağımlılıkla Mücadele Semineri

Çarşamba Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu tarafından 2021 yılının ‘Bağımlılıkla Mücadele Seferberlik Yılı’ olarak belirlenmesi nedeniyle uyuşturucu, sigara, alkol, nargile ve dijital bağımlılıkla mücadele semineri verildi.

Denetimli Serbestlikten Bağımlılıkla Mücadele Semineri

Seminer öncesinde açıklama yapan Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, “Bağımlılık dediğimizde aklımıza ilk olarak uyuşturucu ve alkol bağımlığı gelir, ancak bunun yanı sıra sigara, nargile ve son yıllarda herkesin elinde cep telefonu ile internet bağımlılığı oldu. Bağımlılıklar hem hayatımızı hem de zamanımızı çalıyor. Bağımlılıklarla mücadele etmemiz gerekiyor. Bizim çocukluğumuzda internet ve cep telefonu yoktu ve biz sokaklarda arkadaşlarımızla oyunlar oynayarak büyüdük. Ancak şimdiki çocuklar da yetişkinler de zamanının çoğunu cep telefonu veya bilgisayar başında geçiriyor. Bunun yanı sıra sigara ülkemizdeki en büyük bağımlılıklardan bir tanesi. Sigara içmek pek çok hastalığa neden oluyor. Bu nedenle sigaradan uzak durmamız gerekiyor. Alkol bağımlılığını ise anlatmaya bile gerek yok. İnsan alkol alınca iradesini kaybediyor. Bunun en yakın örneğini geçtiğimiz günlerde komşu bir ilçemizde yaşadık ve 2 vatandaşımız hayatını kaybetti. İnsanların en mutlu günü kana bulandı. Çarşamba’ya baktığımızda esrar bağımlılığını da görüyoruz. Bazı kesimler kısa yoldan zengin olma derdine düşüyor ve insanları zehirliyor ve yakalanınca herkes cezasını çekiyor. Sonuç olarak başta da söylediğim gibi bağımlılıklar zamanımızdan ve hayatımızdan çalıyor. Bu nedenle tüm vatandaşlarımızın bağımlılıklarından kurtulması gerekiyor. İnşallah bu seminerimiz yararlı olacaktır” şeklinde konuştu.

Çarşamba Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Konferans Salonu'nda verilen seminerde Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım’ın ardından Yeşilay Sosyal Hizmet Uzmanı Zehra Gümüş, bağımlılıklar, zararları ve bağımlılıklarla mücadele ile bağımlılık ile ilgili doğru bilinen yanlışlar ile alakalı bilgiler verdi.

Seminere Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım’ın yanı sıra Çarşamba Cumhuriyet Başsavcısı Aşkın Yeğin, Çarşamba Denetimli Serbestlik Müdürü Canan Soğukpınar ve yükümlüler katıldı.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA