ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 30-11-2021 13:19

“Esnaf Bu Kışı Çıkaramaz!”

Çarşamba Lokantacılar Odası Başkanı Hasan Gümüş, yaşanan zamlara ilişkin bir çözüm yolu bulunamazsa esnafın kışı çıkaramayacağını söyledi.

“Esnaf Bu Kışı Çıkaramaz!”

Tüm esnafların zor günlerden geçtiğini dile getiren Çarşamba Lokantacılar Odası Başkanı Hasan Gümüş, “Piyasada sadece fırıncılar etkileniyormuş gibi bir algı var, ancak şu anda Çarşamba’da 12 tane oda var ve şu anda 12 odamıza kayıtlı esnafımız kur farklılığından ciddi anlamda rahatsız! Şu anda bizim girdi fiyatlarımız yüzde 50 ila yüzde 150’ye varan zamlara ulaştı. Biz de çok zor durumdayız. Pandemi süreci dolayısıyla 1,5 yıl kadar çalışamadık. O dönemde Bağ-Kur, sigorta, elektrik borçlarımız birikti. Bunları yapılandırdık. Şimdi bu işsizlikte hem o yapılandırma borçlarımızı ödemek hem de genel Bağ-Kur, sigorta, elektrik borçlarımızı ödemek durumundayız. Bakıyorum bağlı olduğumuz birliklerin müspet, menfi hükümete sunulacak bir paket veya hükümet tarafından esnafa ilişkin sunulacak bir paket yok. Biz Bülent Ecevit dönemi, Tansu Çiller dönemi ve Mesut Yılmaz dönemi krizlerini geçirdik. O zaman döviz iki katına çıktı. Devalüasyon yüzde 50 arttı, kaybeden kaybetti, kazanan kazandı, ama ticaret durduğu yerden devam etti. Süreç şimdi farklı şekilde işliyor. Yüzde 30-40 zam geliyor, ‘tamam durdu’ diyoruz ve bir fiyat ayarlaması yapıyoruz. Bir hafta 10 gün sonra tekrar fiyat artışları oluyor. Yani fiyat artışları doların yükselişinden dolayı dur durak bilmiyor ve bizde kendimize bir yol haritası çizemiyoruz. Şu anki sistem bizi dolara ve devalüasyona ezdirdi. Bakıyorum bir çok arkadaşımız Esnaf Kefalet’ten, bankalardan kredi alma kuyruğundalar. Bize nefes kredisi verdiler, biz eski yaralarımızı kapatamadık. Sadece borcu borçla kapattık. Şu an hiçbir esnaf arkadaşımız ne yapılandırmasını ne de başka taksitlerini ödeyemiyor” diye konuştu.

KÜÇÜLMEYE GİTMEK ZORUNDA KALDIK

Pandemi sürecinde lokanta esnafının küçülmeye gitmek zorunda kaldığını dile getiren Gümüş sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Kapanma sürecinde en çok kahveciler ve lokantacılar etkilendi. Ciddi anlamda zarara uğradık. Zaman zaman evine ekmek parası bulamayan arkadaşlarımız oldu. Bizim hem iş kaybımız hem de kalifiye eleman kaybımız var. Bizim sektörde gelecek görmeyen kalifiye elemanlar başka sektörlerde, sürekliliği olduğunu düşündükleri sektörlerde daha düşük maaşlarla işe girmişler. Pandemi nedeniyle yeniden kapanma olursa kapanmadan etkilenmeyecek sektörlerde işe girmişler. İnsanların da dikkatini çekmiştir; hangi lokantanın önünden geçseler ‘Eleman aranıyor’ ilanı görürler. Pandemi bize hem maddi, hem manevi hem de sektörel eleman ihtiyacı olarak sekte vurdu. Eski işlerimiz olmadığı için de her lokanta kapasitesine göre eleman eksilterek yoluna devam ediyor. Asgari ücretin belirlenmesi ile birlikte de iş durgunluğu nedeniyle işten çıkarmalar başlar diye düşünüyorum.”

TÜRKİYE’DE ESNAF KALMAYACAK

Dolardaki dalgalanma nedeniyle yaşanan zamlardan dolayı hükümetin devreye girmesi gerektiğini söyleyen Çarşamba Lokantacılar Odası Başkanı Hasan Gümüş, “Az önce belirttiğim krizlerde hükümet Merkez Bankası aracılığı ile dövize müdahil oldu ve tırmanışın önüne geçmeye çalıştı. O zamanki krizle şimdiki kriz arasında far var. Şimdiki krizde tüm müdahalelere rağmen dövizdeki kur artışı durdurulamıyor. Bir çok ekonomiste göre yanlış bir hesaplamaysa bu yanlıştan neden geri dönülmüyor? Bu iş böyle sürüncemede gittiği müddetçe Türkiye’de esnaf kalmayacak! Baktığımız zaman icralarda dosyalar patladı, milyonlarca dosya var. Kendi adıma konuşmam gerekirse 3 tane elektrik faturası borcum var. Geriden bir tane bir tane ödeyerek geliyorum. Bu sadece benim için geçerli değil, bir çok arkadaşımız aynı durumda işini yürütmeye çalışıyor. Çok zor şartlarda çalışıyoruz” diyerek sözlerini sürdürdü.

ÇÖZÜM BULUNMASI GEREKİYOR

Zamların esnafın belini büktüğünü dile getiren Gümüş sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Ramazan Bayramı bittiğinde tavuk 13 liraydı, şimdi 38-39 lira oldu. O zamanlarda toptan eti 52 liraya alıyorduk, şimdi ise 72 liraya alıyoruz. Biz de lokantacı olarak un kullanıyoruz. Geçen sene unun çuvalı 133 liraydı, şimdi 365 liraya alıyoruz. Pirinç 5 liralardan 8,5-9 lira bandına geldi. Bizim de girdi fiyatlarımız sürekli artıyor. Lokantacılar olarak bizde mağdur olduk. Her gün fiyat değiştirip insanlara laf anlatmaya çalışmaktan bıktık usandık. İnsanlarda bize tepki gösteriyor ama vatandaş da bilsin ki bu bizim elimizde değil! Bugün hafta başlangıcı ve daha fazla kazanmamız gerekirken cirolarımız yarı yarıya düştü. TESK’in esnafla ilgili bir çözüm önerisi bulup hükümete sunması gerekiyor. Bugün esnafımız iş kaybından dolayı elektrik parasını ödeyemiyor, doğalgaz faturasını ödeyemiyor ve elektriği, doğalgazı kesiliyor. Hükümet ya da TESK’in duruma el atıp çözüm bulması gerekiyor. Yoksa esnaf bu kışı çıkaramaz.”

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA