ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 03-12-2021 18:34

Çarşamba’da Kivi Üreticilerine Organik Gübre Desteği

Çarşamba ilçesinde Meyve Üreticileri Birliği üyesi olan kivi üreticilerine organik gübre desteği gerçekleştirildi.

Çarşamba’da Kivi Üreticilerine Organik Gübre Desteği

Çarşamba Meyve Üreticileri Birliği binası önünde gerçekleştirilen organik gübre dağıtımı programında kivi üretimine ilişkin bilgilendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Ziraat Yüksek Mühendisi Hicran Çıkış Kanca, “Kivi Üretiminin Geliştirilmesi ve Yaygınlaşması Projesi’ne 2017 yılında başladık. 2017 yılından itibaren Büyükşehir Belediyesi olarak kivi yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması adına fide dağıtımı gerçekleştirmeye başladık. Çarşamba’da 45 dekar alanla bu yola çıktık ve 60 dekar alan ile devam ettik. Şu anda 3 bin dekar alanda kivi yetiştiriciliği gerçekleştiriliyor. Kivi yetiştiriciliğine daha farklı olarak ne şekilde destek olabiliriz diye düşünürken, üreticimize organik gübre dağıtımını gerçekleştirmeyi planladık. Kivi bizler için gerçekten değerli bir ürün ve geçen her yıl kivi yetiştiriciliği daha da artıyor. Bizler de bunun her sene artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Bugüne kadar üreticilerimize destek olduk, inşallah bundan sonra da desteğimiz sürecek” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir ise şunları söyledi:

“Çarşamba Ovası’nda bilindiği üzere fındık yetiştiriciliği var. Fındığa alternatif olarak kivi üretimini teşvik edici çalışmalara başladık. Sağ olsun Samsun Büyükşehir Belediyesi bu konuda bizlere büyük destek oldu ve desteklerine de devam ediyor. İnşallah bundan sonra da bu çalışmalarımız devam edecek.”

Kivi üretiminin kendisi için ayrı bir yeri olduğunu dile getiren Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü İrfan Öztürk, “Çarşamba’da göreve başladığım günden bugüne kivi üretimine sıfırdan itibaren önem veriyorum. Çarşamba’da hiç kivi üretimi yokken kivi üretimi olması adına çabalıyordum. Fındığa alternatif olabilmesi için çok uğraş verdik ve bu günlere kadar geldik. İlçe bazında Türkiye birincisiyiz, ama il bazında Türkiye ikincisiyiz. Biz kiviyi önemsiyoruz. Kivinin önü açık! Dediğim gibi alternatif ürün olarak yola çıktık ve şu an 3 bin dönümü aşmış durumdayız. İnşallah kivi üretiminde Türkiye birincisi de olacağız. Ben Büyükşehir Belediyemize de vermiş olduğu katkılardan ötürü teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Son olarak söz alan Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Ali Korkmaz ise şunları dile getirdi:

“Uzun yıllardır tarımsal faaliyetler alanında çalışmalar yapıyorum. Tarım bizim geleceğimizdir ve geleceğimize yapmak anlamında bu desteklerimizi gerçekleştiriyoruz. Sizlerin de ürettiği ürünlerle ülkemize katkı sağlayacağınıza inanıyorum. Çiftçi örgütleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük önem taşıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonraki süreçte de desteklerimize devam edeceğiz.”

Programa Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Ali Korkmaz, Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü İrfan Öztürk, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir’in yanı sıra Çarşamba Meyve Üreticileri Birliği Başkanı İlyas Sezgin ve kivi üreticileri katılırken, konuşmaların ardından kivi üreticilerine organik gübre dağıtımı gerçekleştirildi.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA