EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-12-2021 13:37

"Asgari Ücrette Yapılan Artış, Emekçimizin Cebine Girmeden Eriyip Bitti!"

İktidarın, uyguladığı ekonomi politikalarıyla toplumun dar gelirli bütün kesimlerini açlık, yokluk ve yoksulluğa sürüklediğini söyleyen CHP'li Neslihan Hancıoğlu "Asgari ücrette yapılan artış, daha emekçimizin cebine girmeden eriyip bitti" dedi.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, ülke ekonomisinde yaşanan büyük kaos ve iktidarın bu kaosu daha da derinleştiren politikalarına tepki gösterdi. İktidarın, Türk Lirası'nın itibarını yerle bir ederken, vatandaşına da açlık, yokluk ve yoksulluğu dayattığını vurgulayan Hancıoğlu "Ülkemizi, yandaşını dolarla besleyip, vatandaşımıza sefaleti reva görenlerden kurtarmadan, geleceğe umutla bakamayız" dedi.

2022 yılında uygulanmak üzere belirlenen asgari ücret konusunda da açıklamalarda bulunan Hancıoğlu, "önemli olan rakamın ne olduğu değil, o rakamın alım gücüdür! Asgari ücretin alım gücü, bir yıl öncesine göre gerilemiştir. Yani milletimizin emeği gasp edilmiştir, yoksullaştırılmıştır" ifadelerini kullandı. Hancıoğlu, asgari ücret konusundaki açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“4 bin 250 TL'lik asgari ücret, ne dolar karşısında yaşanan kayıpları telafi edebildi ne de asgari ücretlinin sofrasından eksilen lokmasını geri getirebildi. Bu yılın başında bir asgari ücretin alım gücü değeri 384 dolar düzeyindeyken bu alım gücü şimdi 275 dolara kadar geriletilmiş oldu. Daha da acısı, Erdoğan’ın açıkladığı saatte alım gücü 275 dolara denk gelen 2022 yılı asgari ücreti, 24 saat sonra 10 dolar daha değer yitirdi. Yeni asgari ücretin uygulanmasına daha iki hafta var ama belirlenen yeni rakam, daha emekçimizin cebine girmeden eriyip bitti."

Erdoğan'ın "bizim paramız Türk Lirasıdır" diyerek, döviz kuru üzerinden asgari ücret hesapları yapılmasına tepki göstermesini de eleştiren Hancıoğlu "Körfez fonlarına, beşli çeteye, dövizle, dolarla ihale dağıtanların, vatandaşı döviz karşılığı borçlandıranların, konu emekçi olunca 'milli parayı' vurgulaması en hafif deyimle densizliktir" ifadelerini kullandı.

Asgari ücret üzerindeki vergi yükünün kaldırılmasını ise yerinde bir adım olarak değerlendiren Hancıoğlu açıklamasını şöyle tamamladı:

"Emekçilerimizle birlikte yıllardır savunduğumuz, mücadelesini verdiğimiz noktaya geç de olsa gelinmiştir. Ancak şimdi, başka bir sorunla daha karşı karşıya kalacağız. Ekonomide yaşanan belirsizlik ortamı, yükselen maliyetler, daralan iş hacmi işveren üzerinde yeni bir baskı oluşturmuş durumdadır. Bu baskının, işten çıkarmaları tetiklemesi, faaliyet durduran işyeri sayısının artırması gibi büyük bir tehlikeyi beraberinde getirmesi ihtimal dahilindedir. Dolayısıyla işverene de nefes aldıracak yeni bir eylem planı derhal hayata geçirilmelidir. İktidar, böyle bir adım atmayacağını, bugüne kadar izlediği politikalarla ortaya koymuştur. Maden bu iktidar, politikalarını değiştirmeyecek, o halde milletimiz bu iktidarı değişecektir!"

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA