ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 01-01-2022 13:50

AGD Çarşamba’dan Mekke’nin Fethi Programı

Anadolu Gençlik Derneği(AGD) Çarşamba İlçe Temsilciliği tarafından Mekke’nin Fethi’nin 1391. yılı nedeniyle Cemil Şensoy Kültür Merkezi’nde program düzenlendi.

AGD Çarşamba’dan Mekke’nin Fethi Programı

Programda konuşma yapan AGD Çarşamba İlçe Temsilcisi Mesut Semiz, “Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz “İnsanlığa Bir İnşirah Mekke’nin Fethi” programımızı hayırlara vesile kılsın.

Cenabı Allah, bu salonda bulunan ve bulunmayan tüm kardeşlerimize inşirah versin, sıkıntılarını gidersin, göğüslerini genişletsin.

Biz bir kardeşler topluluğuyuz. Bu salondakiler, bu salonda bulunmayanlar, 84 milyon Türkiye, 1 milyar 800 milyon tüm dünya Müslümanları, biz bir kardeşler topluluğuyuz.

Mensubu olduğumuz İslam inancının dört temel prensibi vardır:

Birincisi; bu dünya hayatı hepimiz için bir imtihandır. Bize düşen bu imtihanda hakkı hak bilip hakkın yanında yer almak, batılı batıl bilip batılın karşısında durmaktır.

İkincisi; İslam vahiy dinidir, Allah yapısıdır, mükemmeldir, noksanı, eksiği yoktur.

Üçüncüsü; İslam’ın eklemeye çıkarmaya ihtiyacı yoktur. İslam sentez kabul etmez. Ancak Müslümanların okumaya, öğrenmeye, anlamaya ihtiyaçları vardır.

Dördüncüsü; İslam konuşulsun diye değil yaşanılsın diye indirilmiş bir dindir. Müslümanların İslam’ı yaşam gayretlerine cihat denir.

Cihat, kan dökmek, savaş çıkarmak, bir yerleri işgal etmek değildir. Bilakis kan dökülmesin, barış olsun, işgaller olmasın diye gece gündüz çalışmaktır.

Bizler, Müslüman olsun ya da olmasın tüm insanlara faydalı olmayı inancımızın gereği sayan bir topluluğuz. Biz inanıyoruz ki “insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.” Bizler, Müslüman olsun ya da olmasın komşularımız açken tok yatmaktan ar eden bir topluluğuz. Yine biz inanıyoruz ki, buradaki gençlerimize yakışan en güzel takı güzel ahlaktır. Gencimizin süsü güzel ahlaktır. Ahlak, kendimiz için istediğimizi kardeşimiz için de istemektir. Ahlak, kendimiz için istemediğimizi kardeşimiz için de istememektir.

Anadolu Gençlik Derneğimizin ilk günden beri geleneksel olarak kutladığı Mekke’nin Fethi Programı bu yıl da 81 şubemizde 600 kadar noktada icra edilmektedir. Bu programlardaki amacımız gençlerimize fetih şuurunu verebilmektir. Fetih, kalpleri Allah’a açmaktır ve birilerinin dediği gibi işgal yağma ya da talan değildir. Fetih, aklın hurafeden kurtulup hakikate açılmasıdır. Fetih, yönetimin zulümden kurtulup adalete açılmasıdır. Fetih, tabiatın yağma ve talandan kurtulup yaşamın devamına açılmasıdır. 1975’te kurulan MGV’nin yolundan giden AGD bu yıl 47. çalışma dönemini icra etmektedir. Birçok kişi AGD’yi öğrenci yurtları ile tanımaktadır. Ancak bunun dışındaki yapısı ve faaliyetlerine kısaca değinmek gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle Anadolu Gençlik Derneği tüm illerde ve ilçelerin çoğunda örgütlü canlı bir dernektir. AGD, ortaokullar, liseler, üniversite, akademik çalışmalar gibi gençliği ayrı ayrı ele alan komisyonlar başta olmak üzere birçok komisyon yoluyla faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Bu komisyonların tamamı Hanımlar Komisyonu bünyesinde de yer alıyor.

Anadolu Gençlik Derneği’nin yıl içerisinde düzenli olarak gerçekleştirdiği faaliyetlerin başlıcaları ise şunlar:

Mekke’nin Fethi Gecesi, Şehadet Geceleri, Necmettin Erbakan’ı Anma Programları, Çanakkale Buluşmaları, İstanbul’un Fethi, Sabah Namazı Buluşmaları, Yaz Etkinlikleri, Siyer-i Nebi Yarışması” şeklinde konuştu.

Semiz’in ardından programın konuşmacısı İlahiyatçı Refaettin Gürlerise şunları söyledi:

“Bugün 31 Aralık 2021. Hicri takvimle 26 Cemaziye’l Evvel 1443. Fethin 1391. Yıl dönümünde, “İnsanlığa Bir İnşirah Mekke’nin Fethi” başlığı altında bir aradayız. Böyle bir programı tertipleyerek bizi bir araya getiren Anadolu Gençlik Derneğimize teşekkür ediyoruz. Katılımlarınızdan ötürü de hepinize teşekkür ediyorum. Yaptığımız bu toplantılar, inşallah Doğu Türkistan’da, Keşmir’de, Yemen’de, Suriye’de, Filistin’de ve İslam coğrafyasının dört bir yanında işgallerden, çatışmalardan, savaşlardan ötürü sıkıntı çeken kardeşlerimizle ilgili duyarlılığın artmasına vesile olacaktır. Cenabı Allah’tan tüm bu sıkıntılı bölgelerde şehit olan kardeşlerimize rahmet diliyoruz. Yine Cenabı Allah’tan bizi bu sıkıntıları gidermeye vesile kılmasını diliyoruz.

Bu gece ayrıca miladi takvimle 2021 yılı bitiyor, 2022 yılına giriyoruz. Yılbaşı gecesi denilen bu gecede olup bitenler var. Ancak, 1980’lerde, 1990’larda olduğu gibi, kötülükler ve çirkinlikler, televizyon eliyle sadece yılbaşı gecesine münhasıran organize edilmiyor.

Birçok gencimiz maalesef bu gece alkolle, uyuşturucuyla ya da başka kötülüklerle tanışıyor. Bunlara onay vermemiz mümkün değil. Yani gençlerimiz yılbaşı gecesi, kapitalizmin, endüstriyel eğlence sektörünün ifsadıyla biraz daha fazla karşı karşıya kalıyorlar. İnsanların birbirilerine iyi yıllar dilemesinin mahsurundan bahsetmiyoruz. Birçok insanımızın ilk defa alkol ve uyuşturucu gibi kötülüklerle tanışmasından bahsediyoruz. Biz kimsenin kutsalına saldırıyor değiliz, kimsenin kutsal değerlerine de hakaret ediyor değiliz.  Ancak kumar da alkol de uyuşturucu da toplumu ifsat eder. Bunu söylüyoruz. Diğer taraftan Mekke’nin Fethi 1 Ocak’ta mı oldu 11 Ocak’ta mı oldu? Mekke’nin Fethini hicri takvime göre mi kutluyoruz yoksa miladi takvime göre mi? Fetih Ramazan ayının 10’unda mı oldu, 20’sinde mi? Biz bu tartışmalara hiç girmiyoruz. Bizim öyle bir derdimiz de yok.

Biz tüm Türkiye’de düzenlediğimiz bu programlarla iki gayeyi gerçekleştirmenin gayretindeyiz. Birincisi o akşam için gençlerimizin ifsatla buluşmasının önüne geçmek.  İkincisi insanımızda fethe dair bir bilinç oluşturmak.  Ancak hepimiz biliyoruz ki mesele kişinin kendisine verilmiş tüm zamanlarda haktan, adaletten, iyilikten, güzellikten yana olması gerekir. İşte bizim dinimiz İslam, Müslüman olsun ya da olmasın bütün insanlığa huzuru ve barışı getirebilecek yegâne nizamdır. İslam haricindeki tüm arayışlar insanlığın duvara toslamasıdır. İslam haricindeki her nizamın insanlığa verebileceği sadece kaostur, kandır, gözyaşıdır. Fetih nedir?  Fetih açmak demektir. Kapıları, kilitleri, kilitli kalpleri açmak demektir. Fetih, kalplerin ve kapıların tevhide açılmasıdır. Fetih, bütün sahte ilahlara “la ilahe” demektir. Fetih, kula kulluğa hayır diyerek zalim diktatörlere, zulüm getiren ideolojilere “hayır” diyerek yürekleri âlemlerin rabbiyle buluşturmaktır. Fetih izzet ve şerefle bütün insanları tanıştırma mücadelesidir. Bu kutlu gayede karşısına çıkanlarla en güzel şekilde mücadele etmektir.

Allah’ın bir ismi de Fettah’tır. O, mazluma yardım elini uzatan, kullarının her türlü güçlük ve sıkıntılarını gideren ve kolaylaştırandır. Fettah, Hakk’a yönelen insanların kalbini imana açan, bütün zorlukları ortadan kaldıran, her işinde üstün gelen, kudretiyle kullarına fetihler nasip eden, fethin kapılarını Müslümanlara açan demektir.”

Konuşmaların ardından program Kur’an-Kerim tilaveti, ilahiler ve ezgiler söylenmesi ile sona erdi.

Programa Saadet Partisi Çarşamba İlçe Başkanı Adem Sapancı, Saadet Partisi Çarşamba Eski İlçe Başkanı İdris Çakır, Din-Bir Der Samsun İl Başkanı Halit Köklükaya, Eğitim-Bir Sen Çarşamba İlçe Başkanı Hasan Demir, Çarşamba Diyanet Mensupları Derneği Başkanı Akın Nuri Özkan ve çok sayıda davetli katıldı.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA