ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 09-01-2022 16:52

“Paramız Yüzde 70 Değer Kaybetti”

Çarşamba’da mahalle ziyaretlerinde bulunan İyi Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak “Kurdaki dalgalanmalar nedeniyle paramız yüzde 70 değer kaybetti” diye konuştu.

“Paramız Yüzde 70 Değer Kaybetti”

İyi Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta ve İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Çarşamba ilçesinde Eğrikum ve Gökçeçakmak Mahalleleri’ni ziyaret ederek vatandaşların dertlerini dinlediler.

PARAMIZ YÜZDE 70 DEĞER KAYBETTİ

Ziyaretlerde konuşma yapan İyi Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Döviziniz olmayınca ve talep az arzı fazla olunca dolarda yükseldi. Türkiye’de şu anda güvensiz bir ortam var ve buna bağlı olarak bir kur artışı var. Her şeyin fiyatı aldı başını gitti. Şu anda devletin elinde hiçbir gübre fabrikası yok, çünkü tüm fabrikalar özelleştirildi. Özelleştirme yaptığınız zamanda özelleştirmeleri denetlemeniz gerekiyor. Burada temel problem; gübre içeride üretilse bile hammaddesi yurt dışından geliyor. Kurdaki artış da gübre fiyatlarının aşırı şekilde yükselmesine neden oldu. Dolardaki bu artış bizim ülkemize has bir durum olarak ortaya çıktı. Baktığınızda Gürcistan parası, Romanya parası ve Bulgaristan parasına karşı bile bizim paramız yüzde 70 değer kaybetti. Bu da Türkiye ekonomisinin sıkıntılarından ve Türkiye ekonomisini yönetenlerin beceriksizliğinden kaynaklanıyor. Biz Meclis Genel Kurulu ve Plan Bütçe Komisyonu’nda ısrarla şunu söyledik; ‘Gübre bu kadar arttığı için millet gübre atamayacak ve bu da verim kaybına neden olacak. Burada da ne yapmak lazım millete verilen gübre desteğini artırarak milletin gübre atmasını sağlamak lazım’. Türkiye para kazanamadığı için buğday üretmekten bile vazgeçti ve bu sene un yapmak için değil sadece tüketim için yurt dışından 6 milyon ton buğday ithal ettik. 360 dolara aldığımız buğdayı yurt içinde ekmek fiyatları artmasın diye 200 dolara satıyoruz. Yani biz Rus çiftçisine, Ukrayna çiftçisine 160 dolar destek vermiş oluyoruz. Biz de diyoruz ki; bu parayı Türk çiftçisine verin ki hem üretici ürün üretsin hem de fakirlikle boğuşmasın. Ancak yapmıyorlar” şeklinde konuştu.

FINDIK İHTİYACINI KARŞILAYAN BİZİZ ANCAK FİYATI BELİRLEYEMİYORUZ

Dünyada tüketilen fındığın yüzde 70’inin Türkiye’de üretildiğini söyleyen Usta sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Türkiye’de her sene 550-600 bin ton fındık üretilir. Yani dünyanın fındık ihtiyacının yüzde 70’ini biz karşılıyoruz. Ancak bunun 450 bin ton kadarını yurt dışına ithal ederken kalan kısmını yurt içinde biz tüketiyoruz. Fındık üretiminde dünyanın bir numarası olacaksınız, ancak malın fiyatının tespitinde hiçbir söz hakkınız olmayacak! Böyle bir şey olabilir mi? Fındıkta lisanslı depoculuğa geçilmesi fikrini sunmamıza ve üreticinin yararına olacağını söylememize rağmen bu da gerçekleştirilmedi. Biz fındığı hammadde olarak yurt dışına 3-5 dolara satıyoruz. Avrupalı aynı fındığı çikolatanın içerisine koyup 30-40 dolara bize geri satıyor. Bizim fındığı daha fazla işleyebileceğimiz tesisler inşa etmemiz gerekiyor. Hem fındığımız değerlensin hem de ülkemize katma değer olsun. Ama bunların hiçbiri yapılmıyor ve fındık artık ülkemizde eziyet olarak görülüyor.”

FAİZ KONUSU

Merkez Bankası faizinin yüzde 14’e düşürülmesine ilişkin de konuşan İyi Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Nas, Allah’ın hükmü demektir. Nas’a hepimizin boynu kıldan ince, ancak Nas’ı işine geldiğinde hatırlayıp işine gelmediğinde unutursan bu olmuyor. Nas, hırsızlık yapmama, dedikodu yapmama, zulmetmeme konusunda var ve faiz konusunda da var. Biz hiçbirimiz faiz yüksek olsun istemiyoruz, faiz düşük olsun istiyoruz. Şu anda hükümetin yanlış politikalarından dolayı aşırı yüksek faizlerle yurt dışından borç alıyoruz. Merkez Bankası’nın yüzde 19 olan politika faizini düşüreceğiz dediler. Şimdi politika faizi yüzde 14’e düştü. Mart ayında Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alınmadan önce politika faizi yüzde 19’du. Ağbal’dan sonra yeni bir Merkez Bankası Başkanı geldi ve faizi yüzde 14’e düşürdü. Ancak burada şöyle bir durum var; politika faizi düştü ancak diğer faizlerin hepsi arttı. Mart ayında yüzde 16,5 olan Hazine’nin borçlanma faizi bugün yüzde 25 oldu. O zamanlarda insanların bankalardan kullandığı kredi faizi yüzde 20 iken şimdi yüzde 35-40’lara çıktı. Bir faiz düştü, ancak onun dışındaki tüm faizler arttı. Avrupa Birliği ülkelerinde faiz şu anda yüzde 0, ancak bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde bu faiz yok. Bu da Türkiye’nin kötü yönetilmesinden kaynaklanıyor” diye konuştu.

2010 YILINDAN SONRA YÖNETEMEDİLER

AK Parti’nin 2010 yılına kadar ülkeyi iyi yönettiğini ancak sonrasında yönetimde başarısız kaldığını dile getiren Usta, hükümetin 2010 yılından sonra ülkeyi doğru yönetemediğini ve ülkenin tepe taklak aşağı geldiğini söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

İyi Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta ve İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar’a ziyaretlerinde İyi Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, İyi Parti Çarşamba İlçe Başkanı Turhan Yazıcı ve partililer eşlik etti.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA