ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 19-01-2022 15:34

Çarşamba’da Ölmeyen Gelenek: ‘Ağaç Çivili Ayakkabı’

Çarşamba ilçesinde kunduracılık yapan Mithat Özcan, talep doğrultusunda ağaç çivi ile ayakkabı üretiyor.

Çarşamba’da Ölmeyen Gelenek: ‘Ağaç Çivili Ayakkabı’

Ağaç çivili ayakkabının şu anda bilinmediğini söyleyen Özcan, “1977’de zanaata girdim. 1989’dan bu yana da kendi işyerimi işletiyorum. Ağaç çivili ayakkabımızın şu anda imalatı bitti. Ayakkabımız tek parça deriden oluşuyor. Altı ise hakiki kösele ve ağaç çividir. Eskiden üretilen ağaç çivili ayakkabıyı şu anda bilmiyorlar. Ama biz mesleğimizin ölmemesi için bunu müşteri talebi doğrultusunda tekrar yapıyoruz. Eski ürünlere rağbet çok ve üretimi hala sürdürmekteyiz, imalatı devam ediyor ve kullanıcısı var” şeklinde konuştu.

Yumurta topuk ayakkabının yurt içi ve yurt dışında kullanıcıları olduğunu dile getiren Mithat Özcan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ayakkabımızı elimizde imal ediyoruz. Ayakkabımızı üretirken sığır derisi kullanıyoruz. Yumurta burun ve yumurta topuk olarak üretiyoruz ve basar topuk olduğu için terlik görevi de görüyor. Ayakkabımız Çarşamba’ya has bir ayakkabı ancak Türkiye’nin dört bir yanında ve yurt dışında da kullanılıyor. Yıllarca eski ustalarımız bize ağaç çiviyle üretimi öğrettiler. Şu anda ağaç çivili ayakkabı üretimi yapan usta sayısı bir veya ikidir. Yeni nesil çıraklar da ağaç çivinin ne olduğunu bilmiyor. Bizler bunu ustalarımızdan öğrendiğimiz için üretimini yapabiliyoruz. Köselesinin birinci sınıf ayakkabılarımız şu anda 450-500 lira arasında satılıyor.”

Haber: Yaşar KARAMAN

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA