ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 02-02-2022 17:13

Çarşamba’dan Cumhurbaşkanı’na Mektup

Çarşamba Ziraat Odası, Çarşamba Muhtarlar Derneği ve Çarşamba Şeker-İş Sendikası tarafından Çarşamba Şeker Fabrikası’nın yeniden faaliyete geçirilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup gönderildi.

Çarşamba’dan Cumhurbaşkanı’na Mektup

Çarşamba Batıyaka Postanesi önünde Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çarşamba Şeker Fabrikası’nın çalışmasının ilçeye faydaları olacağı yönündeki mektup okunduktan sonra posta yoluyla yollandı.

Çarşamba Ziraat Odası, Çarşamba Muhtarlar Derneği ve Çarşamba Şeker-İş Sendikası tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilen mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Son şeker üretimini 2010 yılında yapan Çarşamba Şeker Fabrikası anlaşılması güç nedenlerden dolayı 11 yıldır çürümeye terk edilmiştir. Fabrikamızda, 2020 yılında tekrar üretime başlaması yönünde alınan bir kararla hızlı bir şekilde bakım onarım çalışmalarına başlandı. Ancak tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını üretime başlanmasına yönelik çalışmaları sonlandırdı. Yaklaşık 5 milyon dolar harcama yapılan bu dönemden sonra çalışmalara bir türlü start verilemedi. Çarşamba ilçemizin tek sanayi kuruluşu olan ve ne yazık ki 11 senedir üretim yapmayan çarşamba şeker fabrikasının tekrar üretime geçmesi gerekliliğini ifade etmek adına;        

 

Çarşamba Şeker Fabrikası ölçeğinde bir fabrikanın en az 150 milyon Euro’ya inşa edilebileceği ortada iken, şeker fabrikasının çalıştırılmaması milli ekonomi için büyük bir kayıptır. Türkiye’nin böylesine bir lüksü olmadığı için;

Üretime geçtiğinde en az bin kişinin çalışacağı düşünüldüğünde çarşamba ve çevresinde oluşturacağı istihdam açışından Çarşamba Şeker Fabrikası mutlaka çalışmalıdır.

Çalışsa da çalışmasa da ekonomiye 50 milyon TL yıllık masrafı olan fabrikanın, çalıştığı zaman yıllık ekonomik katma değeri en az 750 milyon TL olacağı düşünüldüğünde Çarşamba Şeker Fabrikası mutlaka çalışmalıdır.

Son olarak Sayın Cumhurbaşkanım; Çarşambalı gençlerimizin geleceğe umut dolu bakması için Çarşamba Şeker Fabrikası mutlaka çalışmalıdır.

Kıymetli Cumhurbaşkanım, sözlerimizi sonlandırırken Çarşambalı hemşehrileriniz ve Çarşamba Şeker Fabrikası çalışanları adına 80 milyonluk Türk milletinin ve de 2 milyarlık İslam ümmetinin sorumluluğunun şahsınızın omuzlarında olduğunun farkındayım. Böylesine büyük bir sorumluluğun getirdiği yoğun programınızda Çarşambalıların feryadını duyacağınıza inancım tamdır. Çarşambalılar olarak sizin sağlığınıza, mutluluğunuza duacıyız. Ülkemiz için bugüne kadar yaptığınız büyük hizmetler için müteşekkir olduğumuzu belirtiriz.”

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA