ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 03-03-2022 20:15

“Ulaşım Sektörü Can Çekişiyor”

Çarşamba Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Musa Bala akaryakıt fiyatlarına gelen zamlardan dolayı isyan etti.

“Ulaşım Sektörü Can Çekişiyor”

Akaryakıt zamları durdurulamıyor

Akaryakıt zamları geçen yıla göre %150’lik artış olurken Büyükşehir belediyesi tarafından tarifelerimize ancak %25’lik bir zam verilmiş bu zam da akaryakıt zamları karşısında eriyip gitti. Yük ve yolcu taşımacılığı yapan esnaf ve sanatkarımız maddi bunalım içerisinde olup artık gelir gideri karşılayamamaktadır. Kimsenin göz göre göre zarar etmesi doğru değildir. Rusya –Ukrayna savaşı ve dolarizasyon fırtınası, mazot hammadesi fiyatlarını tırmandırdı.  

Ulaşım sektörü zarar ediyor

Tüm sektör girdi maliyetleri yüzünden zarar etmektedir.  Özellikle ulaşımda en büyük girdi maliyetinin oluşturan akaryakıt maliyetleri durdurulamadığı sürece kara ulaştırma sektörü diye bir sektör kalmayacak. Akaryakıt, Bakım –Onarım, insan kaynakları, SGK ve diğer ödemeleri göz önüne aldığımızda işin içinden çıkılacak bir durum kalmamış oluyor. Her geçen gün zarar, zarar üstüne zarar edilmeye devam ediliyor.

Milli Eğitim taşımasındaki servisler mağdur

Temmuz ayı içerisinde yapılan taşıma ihalelerine bakıldığında 6,35 TL’den hesaplanan mazotun fiyatı bugün 20 TL’ye doğru gittiği ortadadır. Ek fiyat farkları hesaplanmaya başlandı, çok da mutlu edecek bir rakam ortaya çıkacağından fazla da umudumuz yok, önlem alınmazsa eğer, Milli Eğitim taşıması yapacak servisçi de bulamayacağız gibi görünüyor. 

Elimizi taşın altına koyduk

Pandemi döneminde çalışmayan bir esnaf camiamız var, yarı yarıya yolcu taşıyan ayrı bir camiamız var. Pandeminden sonra kendimizi toplarız borçlarımızı öderiz düşüncemiz vardı ama maalesef içinde bulunduğumuz durum içler acısı önlem alınmazsa sektörümüz bitmeye başlamıştır.

Tekrar zam istedik

Büyükşehir belediyemizden ocak ayında almış olduğumuz %25’lik fiyat zammına ilave olarak yeniden bir zam talebi içerisine girdik,  görüşmeleri yaptık, gündeme getirdik. Tüm yolcu taşımacılığı ve özel servis taşımacılığı yapan esnafımız için ilave bir zam talebimizi verdik önümüzdeki günlerde gündeme alınmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Esnaf kontak kapatma taraftarı

Sözlerine devam eden Başkan Bala, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Esnaf zarar etmektense araçlarımızı kapatıp evimizin yanına çekme eğiliminde, her zaman kamu hizmetinin devamlılığı için sağduyu göstermeye çalışıyoruz. Ama artık dayanacak gücümüz kalmadı.

Devlet akaryakıt sorununu çözmeli

Yük ve yolcu taşımacılığı yapan, servis taşımacılığı yapan esnafı rahatlatmalıyız, aksi takdirde ne yük taşıyan, ne yolcu taşıyan ne de servis taşımacılığı yapacak birileri kalmayacak Bu konuda ciddi adımlar atılmalı ve bu sorun çözülmeli.”

Haber: Yaşar KARAMAN

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA